سفر مشاور امنیتی رئیس‌جمهوری سودان جنوبی به خارطوم همزمان با تظاهرات مردمی

اتحادیه اروپا و آمریکا: جامعه بین‌المللی هرگز روی کار آمدن نخست وزیر یا تشکیل یک جانبه دولت (انتصاب آن‌ها از سوی نهاد نظامی) را به رسمیت نخواهد شناخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

توت قلواک، مشاور امنیتی رئیس‌جمهوری سودان جنوبی، همزمان با تظاهرات مجدد هزاران سودانی برای ابراز مخالفت خود با قبضه قدرت در دستان نظامیان، به خارطوم رفت.

به گزارش خبرگزاری سودان، توت قلواک، پنجشنبه 6 ژانویه، به منظور اطلاع از آخرین تحولات سیاسی در پی استعفای عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان به خارطوم سفر کرد.

بر اساس همین گزارش، هدف از این سفر، بررسی نحوه دستیابی به «توافق ساختاری» با ژنرال عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت گذار و محمد حمدان دقلو، معاون البرهان در پی استعفای ناگهانی حمدوک در هفته جاری است.

شایان ذکر است که استعفای حمدوک پس از ماه‌ها تظاهرات در سودان از 25 اکتبر سال گذشته بود که در اعتراض به تدابیر فوق‌العاده اعمال شده توسط نیروهای مسلح، مبنی بر انحلال دولت و شورای حاکمیت و همچنین مخالفت با توافقنامه 21 نوامبر میان البرهان و حمدوک برپا شد. بنا بر آمار کمیسیون پزشکان سودان، تاکنون 57 معترض کشته شده‌اند.

گفتنی است که اساسی‌ترین خواسته تظاهرکنندگان سودانی، مخالفت با مشارکت نظامیان در کابینه و نهایتا تشکیل کابینه کاملا غیرنظامی است که ضامن گذار کشور به دموکراسی تمام‌عیار باشد.

این در حالی است که اتحادیه اروپا و آمریکا با تاکید بر لزوم احترام به آزادی بیان و دفاع از حقوق غیرنظامیان برای تجمع مسالمت آمیز از سوی رهبران سودان، هشدار دادند که جامعه بین‌المللی هرگز روی کار آمدن نخست وزیر یا تشکیل یک جانبه دولت (انتصاب آن از سوی نهاد نظامی) را به رسمیت نخواهد شناخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید