مقام امنیتی اسرائیل: توافق هسته‌ای با ایران بهتر از شکست مذاکرات وین است

توافق غرب با ایران به اسرائیل کمک می‌کند در صورت تشدید تخاصم نظامی در آینده، برای سناریوهای آنچنانی آمادگی بیشتری کسب کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژنرال آهارون هالیوا، رئیس سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل در جلسه هیات وزیران گفته است اگر مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام»، به جای «فروپاشی» به نتیجه‌ای برسد، به نفع اسرائیل خواهد بود.

به گزارش «اکسیوس»، چهارشنبه 5 ژانویه 2022، سخنان آهارون هالیوا، که در ماه اکتبر به سمت رئیس اطلاعات نظامی اسرائیل منصوب شد، نشان‌دهنده «تغییرات گسترده» در مواضع دستگاه امنیتی اسرائیل نسبت به مساله ایران است.

هالیوا به کابینه گفت اگر توافقی در وین شکل بگیرد، به معنای نظارت و محدودیت‌ بیشتر بر برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران است، که به نفع اسرائیل است، و به این کشور کمک می‌کند در صورت تشدید تخاصم نظامی در آینده، برای سناریوهای آنچنانی آمادگی بیشتری کسب کند.

به گفته «اکسیوس»، موضع‌گیری هالیوا واکنشی به مواضع اخیر داوید برنعه، رئیس سازمان امنیت خارجی اسرائیل «موساد» بود. وی در ارزیابی اطلاعاتی سالانه موساد درباره «برجام» گفته بود این توافق به نفع اسرائیل نیست، و تاکید کرده بود هنوز زمان برای «تأثیرگذاری بر موضع آمریکا» در وین وجود دارد.

مقامات اسرائیلی می‌گویند برآورد تل‌آویو تا این اواخر این بود که دیپلمات‌های ایرانی فقط برای «وقت خریدن» در وین ظاهر می‌شوند تا رژیم بتواند برنامه هسته‌ای تسلیحاتی خود را پیش ببرد، اما اکنون معتقدند که احتمال توافق وجود دارد.

دو وزیری که در جلسه کابینه روز یکشنبه شرکت کرده بودند، به «اکسیوس» گفته‌اند که اجماع دولت اسرائیل بر این است که حتی اگر توافقی در وین حاصل شود، اسرائیل باید از انتقاد علنی از دولت بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در این باره خودداری کند. یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، در این نشست هشدار داد که هرگونه انتقاد علنی می‌تواند به روابط دو کشور «آسیب جدی» وارد کند.

لاپید روز دوشنبه طی یک نشست خبری تاکید کرد اسرائیل به تعامل با دولت بایدن و دیگر قدرت‌های جهانی برای تأثیرگذاری بر شرایط توافق هسته‌ای احتمالی با ایران ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید