بمباران هوایی مواضع شبه‌نظامیان ایران در دیرالزور سوریه

حملات پهپادهای ناشناس به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران در شرق سوریه چندین کشته و زخمی بر جای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه از حملات پهپادهای ناشناس به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران در استان دیرالزور سوریه خبر داد.

حملات پهپادهای ناشناس به مواضع شبه‌نظامیان در سوریه پنج‌شنبه 6 ژانویه در ادامه عملیات موسوم به «جنگ کنترل‌شده» یا درگیری محدود و حساب شده میان شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه و عراق و نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، صورت می‌گیرد.

بر اساس گزارش‌ دیدبان حقوق بشر سوریه، در حمله به مواضع گروه‌های وابسته به ایران در حومه غربی دیرالزور، به ویژه در منطقه «التبنی» و «بادیه مسرب» تعدادی از نیروهای وابسته به ایران کشته و زخمی شدند.

Advertisement

این نهاد حقوق بشری سوری افزود: «پیش از هدف‌گیری و حملات پهپادی به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران در دیر‌الزور، صدای انفجارهای مهیبی در شرق فرات در نزدیکی پایگاه ائتلاف بین‌المللی در میدان گازی کونیکو نیز شنیده شد.

شلیک 8 موشک به پایگاه‌های ائتلاف بین‌المللی در سوریه

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد یک پایگاه نظامی که نیروهای ائتلاف در شمال شرقی سوریه در آن مستقر هستند، هدف هشت راکت قرار گرفت.

ائتلاف بین‌المللی در این حادثه انگشت اتهام را به سوی گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی ایران نشانه گرفت.

ائتلاف بین‌المللی در توضیح جزئیات این حملات راکتی در بیانیه‌ای اعلام کرد که «نیروهای مستقر آن در پایگاهی موسوم به «القریه الخضرا» هدف 8 موشک قرار گرفتند.»

نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش که در این مناطق تحت نفوذ نیروهای کُرد سوریه در شمال شرق این کشور مستقر هستند، نقش مستشاران نظامی را برای مبارزه با داعش ایفا می‌کنند.

در بیانیه ائتلاف البته تاکید شده که این حملات موشکی هیچ‌گونه خسارت‌های جانی نداشته است. ائتلاف همچنین افزود: «تعدادی از راکت‌ها به داخل پایگاه اصابت کرده اما خسارات جزئی وارد کرده است.»

ائتلاف بین‌المللی همچنین افزود، نیروهای آمریکا و سوریه دموکراتیک شش گلوله توپ به سمت منبع پرتاب راکت‌ها در مجاورت منطقه المیادین در استان دیرالزور واقع در شرق سوریه شلیک کردند.

حملات شبه‌نظامیان وابسته به ایران در دومين سالگرد كشته شدن قاسم سليمانى، فرمانده سابق سپاه قدس ایران و ابومهدی مهندس از فرماندهان حشد الشعبی صورت می‌گیرد.

روز دوشنبه نیز دو پهپاد نظامی که پایگاه نیروهای آمریکایی را در فرودگاه بغداد هدف قرار داده بودند، سرنگون شدند.

گفتنی است که روز 3 ژانویه سال 2020 ، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس هنگام خروج از فرودگاه بغداد همراه با یکی از اعضای ارشد گروه‌ شبه‌نظامی حشد الشعبی عراق به نام ابومهدی مهندس در حمله هوایی کشته شد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا اعلام کرد که شخصا دستور این حمله را صادر کرده است. او گفت؛ «با کشته شدن بزرگترین تروریست خاورمیانه آمریکایی‌ها در امنیت خواهند بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید