گروهای شبه‌نظامی وابسته به ایران مسئولیت حمله به پایگاه عین‌الاسد را برعهده گرفتند

مرکز «پشتیبانی دیپلماتیک» در بغداد که محل استقرار نیروهای آمریکایی است و شامل پایگاه ویکتوریا می‌شود نیز دوشنبه 3 ژانویه مورد حمله دو پهپاد قرار گرفت که عبارت «عملیات برای گرفتن انتقام رهبران» روی آن نوشته شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پایگاه عین‌الاسد در استان الانبار در غرب عراق، هدف حمله راکتی سنگین قرار گرفت.

شبکه رسانه‌ای «رووداو»، چهارشنبه، 5 ژانویه، به نقل از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا خبر داد که پایگاه نظامی عین‌الأسد، شامگاه چهارشنبه، هدف 5 راکت قرار گرفته، بدون این که جزئیاتی درباره زیان‌های وارده ارائه دهد.

در همین راستا در بیانیه صادره از ائتلاف بین‌المللی آمده است: «این راکت‌ها در حدود دو کیلومتری پایگاه سقوط کردند که اقدام نسنجیده دیگری است که می‌توانست، زیان‌های زیادی را به غیرنظامیان بی‌گناه عراق، وارد کند.»

شایان ذکر است که روز گذشته اقدام برای حمله به همین پایگاه که به وسیله دو پهپاد انجام گرفت، خنثی شده بود.

در همین راستا پایگاه ویکتوریا در فرودگاه بین‌المللی بغداد نیز هدف 4 موشک کاتیوشا قرار گرفت که از غرب بغداد به سوی آن شلیک شده بود.
یک منبع امنیتی به «العربیه» گفت، این حمله بامداد چهارشنبه 5 ژانویه صورت گرفته است.

پیشتر نیز مرکز «پشتیباتی دیپلماتیک»، دوشنبه 3 ژانویه مورد هجوم دو پهپاد قرار گرفت که عبارت «عملیات برای گرفتن انتقام رهبران» بر روی آن نوشته شده بود.

رسانه‌های عراق نیز اعلام کردند: «منطقه دیپلماتیک در فرودگاه بغداد، بامداد امروز هدف حمله دو پهپاد قرار گرفته که سامانه دفاعی سی.ر.ام موفق به رهگیری و سرنگونی آن‌ها شد.»

سرنگونی دو پهپاد

به گزارش منبع «العربیه»، سقوط این دو پهپاد خارج از منطقه پایگاه آمریکایی بود که پهپاد نخست در نزدیکی میدان «الرمایه» و دومین پهپاد در نزدیکی مرکز اجتماع افسران عراقی سرنگون شد.

به گفته این منبع، «این دو پهپاد طبق‌ نظر کارشناس مواد منفجره، از نوع انفجاری بودند.»

این منبع در ادامه افزود: «همزمان با پرواز این پهپادها در فرودگاه بین‌المللی بغداد، هواپیماهای غیرنظامی نیز در این فرودگاه به پرواز درآمدند. این امر نشان‌ می‌دهد که عاملان این حملات به خطری که پروازهای غیرنظامی و شهروندان را تهدید می‌کند، اهمیتی نمی‌دهند».

ستاد رسانه‌ای امنیتی عراق نیز امروز گزارش داد که یک راکت در اردوگاه النصر در غرب بغداد سقوط کرده است.

پایگاه ویکتوریا در فرودگاه بین‌المللی بغداد
پایگاه ویکتوریا در فرودگاه بین‌المللی بغداد

این ستاد در توئیت خود بدون اشاره به خسارت‌های جانی یا زیان‌های مادی ناشی از اصابت این راکت، خاطر نشان کرد که راکت مزبور از محله الجهاد در غرب بغداد شلیک شده است.

شایان ذکر است که این حملات همزمان با دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران و ابومهدی المهندس، معاون حشد الشعبی، گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در عراق است که سحرگاه 3 ژانویه 2020 در حمله پهپادی آمریکا در اطراف فرودگاه بغداد هدف قرار گرفته بودند.

منابع اطلاعاتی، جمعه 31 دسامبر، نسبت به احتمال هدف‌ قرار گرفتن سفارت آمریکا در عراق همزمان با سالروز قتل سلیمانی هشدار داده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید