لاپید: مواضع غرب درباره ایران را به مواضع اسرائیل نزدیک کرده‌ایم

تقویت روابط با آمریکا، مقابله با تهدید ایران، و ادامه روند عادی‌سازی با کشورهای عربی سه اولویت اسرائیل در سال جدید خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، می‌گوید مقامات این کشور از طریق رایزنی مستمر با مقامات کشورهای غربی، توانسته‌اند مواضع آنها درباره توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» را به مواضع اسرائیل نزدیک کنند.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، دوشنبه 3 ژانویه 2022، لاپید که در نشستی خبری با خبرنگاران اسرائیلی شرکت کرده بود، گفت اسرائیل مخالف «هر توافقی» نیست که ممکن است از مذاکرات بین ایران و قدرت‌های جهانی حاصل شود؛ و تاکید کرد یک «توافق خوب» چیز خوبی است، و اسرائیل با توافق خوب مخالفت نخواهد کرد.

وزیر خارجه اسرائیل گفت: «ما هم سر میز این مذاکرات نشسته‌ایم. جهان و مهمتر از آن، بازیگران درگیر در این مذاکرات به مواضع اسرائیل توجه دارند. احساس ما این است که تا حدودی موفق شده‌ایم جهان را متقاعد کنیم که به حرف‌های ما در این باره گوش دهد و آن را جدی بگیرد.»

طی جلسه با خبرنگاران، آلون اوشپیز، مدیر کل وزارت خارجه اسرائیل، نیز اعلام کرد این وزارتخانه در سال جدید سه اولویت دارد: تقویت روابط با ایالات متحده، به ویژه از طریق جلب حمایت دوحزبی از اسرائیل؛ محدود کردن برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران و فعالیت‌ نیروهای نیابتی‌ شبه‌نظامی آن؛ و ادامه روند عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با کشورهای عربی.

به گفته اوشپیز، یکی از نتایج مهم «پیمان ابراهیم» که در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا میان اسرائیل و برخی کشورهای عربی منعقد شد، مشارکت اسرائیل، امارات متحده عربی، و ایالات متحده در امور فناوری و اقتصادی بوده است.

روز پنجشنبه 30 دسامبر 2021، نیروهای دریایی ایالات متحده، امارات متحده عربی، بحرین و اسرائیل، با نظر به تهدیدهای ایران و نیروهای نیابتی آن در خاورمیانه، یک رزمایش دریایی مشترک در دریای سرخ برگزار کردند.

این رزمایش، که اولین باری است که سه کشور عربی و اسرائیل پس از انعقاد «پیمان ابراهیم» در آن شرکت می‌کنند‌، را کارشناسان نشانگر آغاز یک ائتلاف جدید در خاورمیانه برای مقابله با تعرض رژیم ایران دانسته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید