شورای همکاری خلیج اقدام حوثی‌ها به ربودن کشتی حامل پرچم امارات را محکوم کرد

وزیر اطلاع‌رسانی یمن: رد پای سپاه پاسداران ایران در دزدی دریایی حوثی‌ها و اقدام آنها به ربایش کشتی حامل پرچم امارات مشاهده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در واکنش به اقدام شبه‌نظامیان حوثی‌ به دزدی دریایی و ربودن کشتی باری «روابی» که حامل پرچم کشور امارات متحده عربی بود، کشورهای شورای همکاری خلیج، این اقدام حوثی‌ها را به شدت محکوم کردند.

دبیرخانه شورای همکاری خلیج، دوشنبه، 3 ژانویه 2022 با صدور بیانیه‌ای ضمن «جنایت‌کارانه» و «جنایت جنگی» توصیف کردن اقدام شبه‌نظامیان نیابتی ایران به دزدی دریایی و ربایش کشتی باری حامل پرچم امارات، تاکید کرد: «ما از تمامی اقدامات امارات برای پاسخ دادن به این تجاوزگری حوثی‌ها، پشتیبانی می کنیم.»

در همین راستا وزیر اطلاع رسانی یمن تاکید کرد که رد پای سپاه پاسداران ایران در این عملیات، مشاهده می‌شود.

معمر الاریانی، وزیر اطلاع رسانی یمن، دوشنبه در رشته توئیت‌هایی نوشت: «جنایت دزدی دریایی کشتی «روابی»، تشدید خطرناک اقدامات شبه‌نظامیان تروریست در دریای سرخ و نقض آشکار قوانین و معاهدات بین‌المللی است.»

الاریانی افزود که رژیم تهران و شبه‌نظامیان فرقه‌گرای آن در تلاش برای کنترل آبراه‌ها و تنگه‌ها هستند. او گفت که ایران در سایه سکوت بین‌المللی و عدم اتخاذ تدابیر بازدارنده برای توقف این اقدامات تروریستی، شبه‌نظامیان حوثی را موظف به اجرای عملیات در نوار ساحلی دریای سرخ و باب‌المندب کرده تا از این طریق به تهدید منافع بین‌المللی ادامه دهد.

وزیر اطلاع رسانی یمن افزود: «جامعه بین‌المللی، سازمان ملل و اعضای دائم شورای امنیت موظفند در مقابله با این اقدامات که فعالیت تجاری در یکی از مهم‌ترین آبراه‌های بین‌المللی را هدف قرار داده و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را تهدید می‌کند، به وظایف خود عمل کرده و اقدامی فوری را برای گنجاندن شبه‌نظامیان حوثی و رهبران آنها در لیست تروریسم، عملی سازند.»

تهدیدی جدی

معین عبدالملک، نخست وزیر یمن نیز امروز تاکید کرد که ربودن کشتی باری توسط حوثی‌ها، «تهدیدی جدی» علیه کشتیرانی بین‌المللی بوده و نشان دهنده «نقض فاحش» قوانین بین‌المللی است.

نخست‌وزیر یمن در توئیتی نوشت: «بدون پاسخ قاطعانه، دزدی دریایی حوثی‌ها و روند هدف قرار دادن کشتیرانی بین‌المللی، متوقف نخواهد شد و این دزدی دریایی، جامعه جهانی را در برابر مسئولیت و ماموریت بسیار مهم در تعامل با این خطر قرار می‌دهد.»

واکنش کویت، مصر و بحرین

به گزارش خبرنگار «العربیه» ، کویت در واکنش به این اقدام حوثی‌ها، ضمن محکوم کردن دزدی دریایی و ربایش کشتی باری حامل پرچم امارات در سواحل الحدیده در دریای سرخ، تاکید کرد که اقدام شبه‌نظامیان حوثی، «جنایت‌کارانه» است و تهدیدی علیه تجارت بین‌المللی است.

در همین راستا وزارت خارجه مصر نیز ضمن محکوم کردن اقدام شبه‌نظامیان حوثی به دزدی دریایی و ربودن کشتی باری حامل پرچم امارات در سواحل الحدیده در دریای سرخ، تاکید کرد که این اقدام، کشتیرانی بین‌المللی را تهدید می‌کند و خواستار آزادی فوری این کشتی باری ربوده شده توسط حوثی‌ها شد.

وزارت خارجه پادشاهی بحرین نیز ضمن محکوم کردن اقدام شبه‌نظامیان حوثی به ربودن کشتی باری در سواحل استان الحدیده یمن، تاکید کرد که دزدی دریایی حوثی‌ها، خطر بزرگی برای کشتیرانی بین‌المللی در تنگه‌ باب‌المندب و دریای سرخ است.

شایان ذکر است که ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن دوشنبه 3 ژانویه اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی یک کشتی باری را در نزدیکی شهر «الحدیده» در یمن ربودند.

سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی رسمی ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن، ، در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشتی باری «روابی» که حامل پرچم کشور امارات بود از سوی شبه‌نظامیان حوثی مورد هجوم و دزدی دریایی قرار گرفت.

ترکی المالکی در این زمینه افزود، این کشتی در حال انجام عملیاتی دریایی از جزیره «سقطری» به بندر «جازان» بوده و پس از پایان بهره‌برداری از بیمارستان سیار سعودی در جزیره سقطری، این کشتی بر عرشه خود تجهیزات پزشکی مربوطه را حمل می‌کرد.

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا صبح دوشنبه ضمن اعلام خبر حمله به یک کشتی در نزدیکی بندر رأس عیسی یمن در دریای سرخ، خواستار هوشیاری و احتیاط در آب‌های دریای سرخ شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید