رهگیری و انهدام دو پهپاد هنگام حمله به پایگاه عین‌الاسد در عراق

این حمله ناموفق هیچ‌گونه خسارتی نداشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«ائتلاف بین‌المللی علیه داعش» از انهدام دو پهپاد انفجاری که پایگاه عین‌الاسد در استان «الانبار» در غرب عراق را مورد هدف قرار داده بود خبر داد.

یک مقام مسئول در این ائتلاف سه‌شنبه، 4 ژانویه به «خبرگزاری فرانسه» گفت: «پدافند دفاعی در پایگاه عین‌الاسد در عراق، صبح امروز اقدام به انهدام دو پهپاد انفجاری کرد.»

او افزود: «عملیات حمله به پایگاه موفقیت‌آمیز نبوده و هیچ خسارتی وارد نشد.»

این دومین حمله علیه منافع آمریکا در عراق در دو روز گذشته است.

پیشتر و همزمان با دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، 2 پهپاد انفجاری که به سوی پایگاه «ویکتوری» محل استقرار نیروهای آمریکایی در فرودگاه بین‌المللی بغداد روانه شده بود، توسط پدافند هوایی عراق رهگیری و سرنگون شد.

یک مقام ارشد در ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا دوشنبه، 3 ژانویه به خبرگزاری فرانسه گفت که حمله با دو پهپاد انفجاری به پایگاهی در فرودگاه پایتخت عراق حدود ساعت 4:30 صبح دوشنبه خنثی شد.

این مقام مسئول در ائتلاف بین‌المللی همچنین افزود:«حمله پهپادی خسارتی در پی نداشت.»

ائتلاف بین‌المللی تصاویری از لاشه‌های این دو پهپاد سرنگون شده را منتشر کرد که روی آنها عبارت‌هایی نظیر «عملیات گرفتن انتقام‌ فرماندهان» نوشته شده است.

این حمله پهپادی همزمان با دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران و ابومهدی المهندس، معاون حشد الشعبی، گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در عراق است که سحرگاه 3 ژانویه 2020 در حمله پهپادی آمریکا در اطراف فرودگاه بغداد هدف قرار گرفته بودند.

حملات پهپادی به بغداد در شرایطی صورت می‌گیرد که فضای سیاسی عراق پس از شکست نیروهای وابسته به ایران در انتخابات پارلمانی این کشور بیش از هر زمانی متشنج شده است.

جناح‌‌های طرفدار ایران در عراق پیشتر نیروهای آمریکایی را تهدید کرده و خواستار خروج آنها از این کشور شده بودند.

این در حالی است که ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» در عراق و سوریه که رهبری آن را ایالات متحده آمریکا بر عهده دارد اخیرا بارها تاکید کرده که ماموریت رزمی نیروهای آن از جمله نیروهای آمریکایی در عراق به پایان رسیده و تنها به مسائل مشاوره‌ای محدود شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید