البرهان بر تشکیل کابینه مستقل شایسته‌سالار در سودان تاکید کرد

دبیرکل سازمان ملل متحد همه مشارکت کنندگان در روند سیاسی در سودان را به ادامه گفت‌وگوها فراخواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی استعفای عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان، سپهبد عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان، بر لزوم تشکیل یک دولت مستقل شایسته‌سالار مورد وفاق همه آحاد مردم سودان با وظایف مشخص تاکید کرد.

ژنرال عبدالفتاح البرهان دوشنبه، 3 ژانویه 2022 با «تاریخی» توصیف کردن شرایط حاکم بر کشورش و ضرورت دوری جستن از منافع تنگ‌‌نظرانه حزبی، خاطرنشان کرد که نیروهای مسلح، سوپاپ اطمینان کشور بوده و وحدت و یکپارچگی خود را در پاسداری از خاک سودان، انتقال دموکراتیک قدرت و برگزاری انتخابات آزاد و سالم در راستای تحقق آمال و آرمان‌های مردم سودان، حفظ خواهند کرد.

واکنش‌های بین‌المللی به استعفای حمدوک

از سویی آنتونیو گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز همه مشارکت کنندگان در روند سیاسی در سودان را به ادامه گفت‌وگوها فراخواند.

نماینده ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل نیز رهبران سودان را به احترام گذاشتن به خواسته‌های حکمرانی مدنی دعوت کرد.

از طرفی وزارت خارجه آلمان دوشنبه 3 ژانویه مراتب تاسف خود از استعفای حمدوک ابراز داشت.

این در حالی است که عبدالله حمدوک در سحرگاه دوشنبه 3 ژانویه، طی یک سخنرانی تلویزیونی ضمن اعلام استعفای خود از منصب نخست‌وزیری تاکید کرد که منازعات بیهوده‌ای میان دست‌اندرکاران انتقال دموکراتیک قدرت در سودان وجود دارد و گفت که او با کناره‌گیری از قدرت تلاش می‌کند تا مانع از لغزش کشور به سوی فاجعه شود.

حمدوک با تاکید بر ادامه انقلاب تا دستیابی به پیروزی، اعلام داشت که آفاق گفت‌وگو میان تمامی طرف‌ها مسدود شده و همین امر، روند انتقال قدرت در سودان را بسیار شکننده کرده است.

شایان ذکر است که استعفای حمدوک از منصب نخست‌وزیری در پی چند ماه اعتراضات مردمی از اکتبر گذشته تاکنون در سودان صورت می‌گیرد که طی آن تظاهرکنندگان با سپردن و انحصار قدرت به دست نظامیان ابراز مخالفت کرده و تاکنون در اثر درگیری‌های میان معترضان و نیروهای امنیتی دهها معترض کشته و بسیاری نیز زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید