سعودی و اردن نقش بی‌ثبات کننده ایران در منطقه را بررسی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعودی همواره از نقش بی‌ثبات کننده ایران در منطقه و پشتیبانی تهران از شبه‌نظامیان در تعدادی از کشورهای عربی انتقاد کرده و خواستار متوقف شدن این‌گونه اقدامات ویرانگر شده است

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی تاکید کرد که در نشست‌های خود با مقامات اردنی درباره چالش‌های امنیتی و سیاسی پیش‌روی منطقه گفت‌وگو کرده است.

به گزارش «العربیه» وزیر خارجه سعودی دوشنبه، 3 ژانویه 2022 در نشست خبری مشترک با ایمن صفدی، وزیر امور خارجه اردن از امّان خاطرنشان کرد که دو طرف درباره نقش بی‌ثبات کننده ایران در منطقه و جهان گفت‌وگو کرده‌اند.

بن فرحان در عین حال تاکید کرد که اگر تهران تهدید امنیت و ثبات منطقه را متوقف کند، پادشاهی عربی سعودی دست خود را برای گفت‌وگو با تهران دراز خواهد کرد.

تحکیم روابط اردن و سعودی

از سوی دیگر «ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه اردن تمامی حملات تروریستی حوثی‌ها علیه سعودی را محکوم کرد و از مواضع ریاض برای حمایت از پادشاهی اردن هاشمی قدردانی کرد.

در دیدار بن فرحان و ایمن الصفدی که در مقر وزارت امور خارجه اردن انجام شد وزرای خارجه سعودی و اردن درباره راه‌های تقویت روابط برادرانه دو کشور و همچنین آخرین تحولات منطقه خاورمیانه گفت‌وگو کردند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه اردن، دو طرف همچنین درباره راه‌های تحکیم روابط تاریخی و راهبردی فیمابین در تمام زمینه‌ها و هماهنگی مواضع درباره تحولات منطقه‌ای و موضوعات بین‌المللی مورد اهتمام مشترک به رایزنی پرداختند.

شایان ذکر است که وزارت خارجه سعودی بارها از نقش بی‌ثبات کننده ایران در امنیت منطقه و حمایت تهران از گروه‌های شبه‌نظامی در تعدادی از کشورهای عربی انتقاد کرده و خواستار توقف این‌گونه اقدامات بی‌ثبات کننده شده است.

از دیدگاه سعودی نقش مخرّب ایران در منطقه مانع از هر گونه گفت‌وگو در جهت تحقق صلح و ثبات در خاورمیانه شده است.

نظام جمهوری اسلامی حاکم بر ایران با ایجاد و سازماندهی بسیاری از گروه‌های شبه‌نظامی در عراق، سوریه، لبنان و یمن از آنها در جهت برهم زدن ثبات و امنیت منطقه پشتیبانی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید