سرنگونی 2 پهپاد هنگام حمله به پایگاه آمریکایی در بغداد

در پی تهدیدهای ایران در آستانه دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی پایگاه‌های آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی در عراق و سوریه به نیروهای خود فرمان آماده‌باش داده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، 2 پهپاد انفجاری که به سوی پایگاه ویکتوری محل استقرار نیروهای آمریکایی در فرودگاه بین‌المللی بغداد روانه شده بود، توسط پدافند هوایی عراق رهگیری و سرنگون شد.

پیش از این حادثه نیز تعدادی از پایگاه‌های آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی در عراق و سوریه به نیروهای خود فرمان آماده‌باش داده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام ارشد در ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا دوشنبه، 3 ژانویه اعلام کرد که حمله با دو پهپاد انفجاری به پایگاهی در فرودگاه پایتخت عراق حدود ساعت 4:30 صبح دوشنبه خنثی شد.

عملیات انتقام‌جویانه

این مقام مسئول در ائتلاف بین‌المللی همچنین افزود:«حمله پهپادی خسارتی در پی نداشت».

ائتلاف بین‌المللی تصاویری از لاشه‌های این دو پهپاد سرنگون شده را منتشر کرد که روی آنها عبارت‌هایی نظیر «عملیات گرفتن انتقام‌ فرماندهان » نوشته شده است.

این حمله پهپادی همزمان با دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران و ابومهدی المهندس، معاون حشد الشعبی، گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در عراق است که سحرگاه 3 ژانویه 2020 در حمله پهپادی آمریکا در اطراف فرودگاه بغداد هدف قرار گرفته بودند.

حملات پهپادی به بغداد در شرایطی صورت می‌گیرد که فضای سیاسی عراق پس از شکست نیروهای وابسته به ایران در انتخابات پارلمانی این کشور بیش از هر زمانی متشنج شده است.

جناح‌‌های طرفدار ایران در عراق پیشتر نیروهای آمریکایی را تهدید کرده و خواستار خروج آنها از این کشور شده بودند.

این در حالی است که ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» در عراق و سوریه که رهبری آن را ایالات متحده آمریکا بر عهده دارد اخیرا بارها تاکید کرده که ماموریت رزمی نیروهای آن از جمله نیروهای آمریکایی در عراق به پایان رسیده و تنها به مسائل مشاوره‌ای محدود شده است.

گفتنی است که با کشته شدن قاسم سلیمانی به دست نیروهای آمریکایی در بغداد، ایران یکی از برجسته‌ترین فرماندهان خود که در هماهنگی با شبه‌نظامیان خارج از این کشور به‌ویژه در عراق، سوریه و لبنان دست بالایی داشته است را از دست داده و ضربه دردناک و جبران‌ناپذیری را متحمل شد.

تهران پس از کشته شدن قاسم سلیمانی متعهد شد که انتقام او را خواهد گرفت اما این رویکرد انتقام‌جویانه ایران از حد رجزخوانی و پرتاب چند موشک به پایگاهی در عراق که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند فراتر نرفت و موشک‌های پرتابی سپاه پاسداران که در فاصله‌ای دور از پایگاه عین الاسد و در زمینی خالی سقوط کردند هیچ‌گونه خسارتی به نیروهای آمریکایی وارد نکرد.

از طرفی ایران حمله موشکی خود به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی را بدون بستن حریم هوایی این کشور انجام داده که همزمان با آن یک هواپیمای مسافربری اوکراینی هدف حمله سامانه موشکی ایران قرار گرفته و 176 سرنشین و خدمه آن که اغلب ایرانی بودند، کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید