در سالگرد کشته‌شدن سلیمانی؛ تحرکات شبه‌نظامیان ایران مقابل پایگاه «التنف» سوریه

گروه‌های نیابتی ایران موشک‌هایی میان‌برد و دوربرد را به «منطقه‌ای مستحکم» در برابر پایگاه «التنف» منتقل کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با سالگرد کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، گروه‌های وابسته به ایران در سوریه، حرکت خود را به منطقه «التنف» که محل استقرار نیروهای آمریکایی است، آغاز کردند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، این شبه‌نظامیان، دوشنبه، 3 ژانویه، موشک‌هایی میان‌برد و دوربرد را به «منطقه‌ای مستحکم» مقابل پایگاه التنف منتقل کردند.

«گردان شیمیایی»

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد که نیروهای وابسته به ایران، تسلیحاتی پیشرفته را به منطقه‌ای موسوم به «گردان شیمیایی» در رشته‌کوه‌ پالمیرای شرقی، واقع در شرق صحرای «حمص» و در نزدیکی منطقه کوهستانی «الصوانه» منتقل کردند.

بر اساس این گزارش، مکانی که این موشک‌ها بدان منتقل شده نیز به صورت کامل تحت محافظت قرار گرفته و هرگونه نزدیکی به این منطقه ممنوع است. به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، یک «ذخیره‌گاه طبیعی» نیز در نزدیکی این منطقه وجود دارد که بر این اساس، از نزدیک‌شدن دام‌ها نیز ممانعت شده است.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، «گردان شیمیایی» شامل پناهگاه‌هایی زیرزمینی و شماری از تونل‌هاست که حرکت زیرزمینی را تسهیل می‌کند. علاوه بر این، گروهی از کارشناسان نظامی ایرانی نیز در این منطقه حضور دارند.

منابعی در این زمینه افزوده‌اند که این تسلیحات از انبارهای شبه‌نظامیان ایران واقع در کوه بسیار مرتفع «محمد بن علی» که مشرف به پالمیرا و اطراف آن است، منتقل شدند.

آماده‌باش در پایگاه نظامی التنف

به گزارش دیدبان «ارتش کماندوی انقلابی»، نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به‌دنبال نگرانی از حملات تلافی‌جویانه به مناسبت سالگرد مرگ قاسم سلیمانی، در منطقه 55 «بیابان شام» و در اطراف پایگاه نظامی التنف، اعلام آماده‌باش کردند.

ایران در ژانویه 2020 ضربه سنگینی را از ایالات متحده دریافت کرد. قاسم سلیمانی یکی از برجسته‌ترین فرماندهان سپاه پاسداران که نقش مهمی در هماهنگی بین گروه‌های نیابتی تهران در منطقه داشت، در فرودگاه بغداد و بر اثر حمله‌ای موشکی به قتل رسید.