حمله جنگنده‌های اسرائیلی به یک پایگاه حماس در غزه

مصر خواستار خویشتن‌داری دو طرف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جنگنده‌های ارتش اسرائیل حملاتی را علیه مراکز وابسته به حماس در غرب شهر خان‌یونس در جنوب نوار غزه انجام داد.

خبرنگار «العربیه» در این زمینه گزارش داده است که حدود 12 موشک ارتش اسرائیل، بامداد یک‌شنبه 2 ژانویه، سایت القادسیه را مورد هدف قرار داد.

ارتش اسرائیل پیش‌تر اعلام کرده بود، در پاسخ به دو موشک پرتاب‌شده از نوار غزه که در دریا سقوط کرده‌اند، دست به حمله خواهد زد.

بر اساس گزارش خبرنگار العربیه، حملات اسرائیل به برخی اهداف در نوار غزه کماکان به صورت پراکنده ادامه دارد.

منابع فلسطینی در این زمینه افزودند، ضدهوایی‌های نیروی مقاومت، به سمت جنگنده‌های اسرائیل در آسمان نوار غزه شلیک می‌کنند اما با این وجود، این جنگنده‌ها به حضور خود در آسمان غزه ادامه می‌دهند.

پاسخی به حمله موشکی در سواحل تل‌آویو

«کانال 13» اسرائیل ضمن تایید این خبر گفت، نیروی هوایی این کشور اهدفی را در نوار غزه و در پاسخ به حمله موشکی به سواحل تل‌آویو بمباران کرد.

افیخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل در نشستی مطبوعاتی گفت: «جنگنده‌ها و هلیکوپترهای ارتش اسرائیل اخیراً اهدافی را در مجتمع موشکی حماس مورد هدف قرار داده است. تانک‌های ارتش نیز مراکز نظامی حماس در مناطق مرزی نوار غزه را بمباران کرده است.»

او در این زمینه افزود: «حماس مسئول اعمال تروریستی در نوار غزه است.»

ارتش اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود که برخی افراد مسلح در نوار غزه، دو موشک به سمت دریای مدیترانه شلیک کرده که در نزدیکی سواحل تل‌آویو منفجر شد.

افیخای ادرعی،شنبه 1 ژانویه در توییتی نوشت: «دو موشک صبح امروز از نوار غزه به سوی دریای مدیترانه شلیک شد که پس از شناسایی، در نزدیکی سواحل منطقه بزرگ تل‌آویو سقوط کرد. بر اساس دستورات از پیش تعیین‌شده، هیچ هشدار و زنگ خطری در این زمینه فعال نشد.»

مصر خواستار خویشتن‌داری دو طرف شد

مصر بار دیگر با میانجی‌گری، خواهان آتش‌بس فوری و کاهش تنش‌ها بین دو طرف شد. منابع «العربیه» یک‌شنبه 2 ژانویه، خبر دادند که برخی از مقامات امنیتی مصر از تل‌آویو خواسته‌اند تا از افزایش تنش‌ها و بدتر شدن اوضاع بین دو طرف خودداری کرده و حملات نظامی خود را متوقف کنند.

قاهره ضمن ابراز نگرانی، خواستار آتش‌بس فوری بدون قید و شرط شد.

توقف حملات موشکی حماس

بر اساس برخی گزارش‌ها، مقامات مصری هردو طرف را به آتش‌بس بی‌قید و شرط دعوت کرده و از حماس خواسته‌اند تا برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها، خویشتن‌داری کند.

از سوی دیگر اسرائیل به واسطه‌ها اعلام کرده است، تا زمانی که حماس به حملات موشکی خود ادامه می‌دهد، عملیات ارتش اسرائیل در نوار غزه ادامه دارد.

مرز بین اسرائیل و نوار غزه از زمان جنگ 11 روزه در ماه مه، تا حد زیادی آرام بوده است.

در حادثه‌ای دیگر و در جریان یک تیراندازی از نوار غزه، چهارشنبه 29 دسامبر، یک شهروند غیرنظامی اسرائیلی مجروح شد. ارتش اسرائیل در پاسخ حمله‌ای را با تانک جنگی ترتیب داد که منجر به زخمی‌شدن سه فلسطینی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید