حزب‌الله پهپادهای ایرانی را در مخفیگاه‌های زیر زمینی اطراف دمشق پنهان می‌کند

اسرائیل تاکنون صدها حمله هوایی علیه مواضع و اماکن حضور نیروهای وابسته به ایران در سوریه انجام داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه یکشنبه 2 ژانویه گزارش داد، حزب‌الله لبنان حفر مخفیگاه‌های زیرزمینی را در یک پایگاه نظامی قدیمی که قبلاً توسط نیروهای رژیم اسد برای آموزش نیروهای اطلاعات هوایی از آن استفاده می‌شد، آغاز کرده است.

طبق گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه این پایگاه در منطقه‌ «خربة الورد» در نزدیکی منطقه «سیده زینب» در جنوب پایتخت سوریه واقع شده و حزب‌الله از سال 2015 در آنجا مستقر بوده است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از منابع دیدبان حقوق بشر سوریه در چند روز گذشته، شبه‌نظامیان حزب‌الله حفاری‌ سنگرهای بزرگ زیرزمینی در داخل این پایگاه نظامی قدیمی را آغاز کردند.

حزب‌الله علاوه بر مخفی کردن برخی تجهزات سبک و سنگین نظامی خود در آن منطقه، تعدادی از پهپادهای ساخت ایران را از ترس هدف قرار گرفتن آن توسط جنگنده‌های اسرائیلی در زیرزمین‌های آن پایگاه مخفی کرده است.

بمباران دمشق توسط اسرائیل
بمباران دمشق توسط اسرائیل

مصادره زمین‌ کشاورزان سوری

طبق این گزارش شبه‌نظامیان حزب‌الله زمین‌ کشاورزان در نزدیکی پایگاه را به بهانه ممانعت از تصویربرداری به زور اسلحه و تهدید از اهالی مصادره کرده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد که قرار است محموله‌های سلاح، مهمات و قطعات ساخت پهپادهای ایرانی که پیشتر از فرودگاه تی-4 در حومه حمص و فرودگاه نظامی دیماس در حومه غربی دمشق وارد سوریه شده بود، به این مخفیگاه جدید انتقال داده شوند.

فرودگاه نظامی دیماس مدتی است که به‌طور کامل تحت کنترل ایران و شبه‌نظامیان وابسته به آن قرار گرفته است. شماری از کارشناسان سپاه پاسداران و برخی از کارشناسان حزب‌الله که در ایران آموزش دیده‌اند در این فرودگاه مسقر هستند.

اسرائیل تاکنون صدها حمله هوایی علیه اماکن حضور نیروهای وابسته به ایران در سوریه انجام داده اما به ندرت مسئولیت این حملات هوایی را پذیرفته است.

جنگنده‌های اسرائیلی چندین بار سایت‌های حزب‌الله و شبه‌نظامیان وابسته به ایران و شمار زیادی از زاغه‌های اسلحه و مهمات آنها را هدف قرار داده‌اند.

مقامات تل‌آویو بارها علنا هشدار دادند که حضور نظامی ایران در سوریه یا تحویل سلاح به گروه‌های فرقه‌گرای وابسته به تهران را بر نمی‌تابند زیرا به گفته آنها این امر امنیت ملی کشورشان را تهدید می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید