تظاهرات سودانی‌ها مقابل کاخ ریاست جمهوری در خارطوم

معترضان خواستار واگذاری کامل قدرت به نیروهای سیاسی و برچیده شدن سلطه نظامیان بر کشور هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معترضان سودانی بعدازظهر یک‌شنبه 2 ژانویه تظاهرات گسترده‌ای را در شهر خارطوم پایتخت این کشور برگزار کردند.

معترضان به توافق «البرهان - حمدوک» راهپیمایی خود را از ایستگاه «پاشدار» در محله «الدیم» آغاز و به سمت کاخ ریاست جمهوری در مرکز خارطوم پایتخت سودان ادامه دادند.

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات اعتراضی که از سوی «انجمن متخصصان» و «کمیته‌های مقاومت» ترتیب داده شد، خواستار واگذاری کامل قدرت سیاسی به غیرنظامیان شدند.

قطع اینترنت و شلیک گاز اشک‌آور

به گزارش خبرنگار العربیه در خارطوم، نیروهای امنیتی سودان برای متفرق کردن هزاران معترض که در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری تجمع کرده بودند از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

مقامات سودانی همچنین بامداد یکشنبه برای جلوگیری از پیوستن تظاهرکنندگان دیگر مناطق و شهرها به معترضان در خارطوم، تمام پل‌های رودخانه نیل به جز پل «حلفایا و سوبا» که پایتخت را به شهرهای دیگر متصل می‌کند را بستند.

مقامات سودانی، همزمان خدمات اینترنت تلفن همراه در کشور را قطع کرده‌اند. شاهدان عینی قطع شدن اینترنت در سراسر پایتخت را تایید کردند.

تظاهرات شهروندان معترض سودانی در خارطوم
تظاهرات شهروندان معترض سودانی در خارطوم

مقاومت نیروهای مدنی برابر نظامیان

انجمن «متخصصان» سودان از عموم مردم این کشور خواسته بود تا در تظاهرات میلیونی امروز شرکت کنند. این انجمن اعلام کرد که سال 2022 «سال مقاومت» خواهد بود.

این انجمن عصر شنبه در بیانیه خود از همه سودانی‌ها به‌ویژه متخصصان، کارگران و مزدبگیران در همه شهرها و روستاهای کشور خواست تا از خانه‌هایشان خارج شده و فعالانه در راهپیمایی‌های میلیونی شرکت کنند.

این گروه سیاسی اپوزیسیون، افزود: «بگذارید سال 2022 را به سال مقاومت مستمر و گسترده تبدیل کنیم».

فراخوان پس از کشته شدن 53 نفر

فراخوان برای تظاهرات میلیونی پس از آن داده شد که نیروهای امنیتی تظاهرات گسترده معترضان در پایتخت سودان در پنج‌شنبه گذشته (30 دسامبر 2021) را به خشونت کشیدند.

به گفته کمیته مرکزی پزشکان سودان دست کم 5 معترض در آن تظاهرات کشته شدند.

کمیته پزشکان سودان شنبه در بیانیه‌ای تاکید کرد که تعداد قربانیان اعتراضات از تاریخ بیست و پنجم اکتبر 2021 تاکنون به 53 نفر رسیده است.

طبق این بیانه 11 تن از این قربانیان طی تظاهرات اخیر علیه «توافق سیاسی» میان عبدالله حمدوک نخست‌وزیر و عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش سودان، جان خود را از دست دادند.

سودان از اکتبر گذشته تاکنون شاهد تظاهرات اعتراضی علیه شرایط فوق العاده اعلام شده توسط نیروهای مسلح است. ارتش سودان در بیستم ماه اکتبر گذشته شورای حاکمیتی را منحل و سپس در 21 ماه نوامبر پس از انتقادات گسترده بین‌المللی و منطقه‌ای توافقنامه جدیدی را با عبدالله حمدوک امضا کرد.

به گفته ناظران سیاسی سودانی توافقنامه جدید نه تنها بحران کشور را پایان نداد بلکه باعث از بین رفتن موقعیت و جایگاه سیاسی عبدالله حمدوک نخست‌وزیر سودان نیز شد.

معترضان سودانی هم‌اکنون خواستار واگذاری کامل قدرت به یک حکومت کاملا غیرنظامی و پایان سلطه نظامیان و نیروهای امنیتی در اداره کشور هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید