بغداد: برای مقابله با حملات پهپادی سامانه پدافند پیشرفته وارد می‌کنیم

فرمانده پدافند هوایی عراق تاکید کرد که هیچ هواپیمایی بدون موافقت وارد حریم هوایی این کشور نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت عراق اعلام کرد، در راستای مهار و کنترل برخی گروه‌ها و شبه‌نظامیان مسلح که طی سال‌های گذشته برخی مقرها یا کنسولگری‌های خارجی در بغداد را با موشک‌ کاتیوشا یا پهپاد هدف قرار دادند، تلاش داد که سامانه پدافند هوایی پیشرفته‌ خریداری کند.

معان الساعدی، فرمانده پدافند هوایی عراق یک‌شنبه 2 ژانویه در سخنانی تاکید کرد که حریم هوایی کشور امن است و هواپیماهای خارجی بدون موافقت یا تایید مقامات عراقی وارد حریم هوایی این کشور نمی‌شوند.

الساعدی همچنین توضیح داد که تلاش‌های جدی برای وارد کردن سامانه‌های پیشرفته برای رویارویی با پهپادها در این کشور در حال انجام است.

سامانه پدافند با کیفیت بهتر

معان الساعدی در گفت‌وگو با خبرگزاری عراق گفت که سامانه‌های پدافندی جدید با کیفیت بالا، برای مقابله با حملات پهپادی به کار گرفته خواهد شد.

او همچنین تایید کرد که نیروهای عراقی به دنبال دستیابی به سامانه پیشرفته IS-500 هستند.

الساعدی در ادامه گفت: «ما برای مقابله با پهپادهای کوچک، سامانه‌های ضد پهپاد داریم، اما بسیار محدود و کم هستند. دولت به‌دنبال دستیابی به سامانه‌ پدافندی کارآمدتری است تا همه تهدیدها علیه مقامات عراقی یا اماکن حیاتی در بغداد و استان‌ها را برطرف کند».

او اظهار داشت که نیروی هوایی عراق در حال حاضر مشغول ساخت پهپادها در کارخانه‌های تولید تجهیزات نظامی است. این پهپادها در بخش پدافند هوایی با هدف دفاع ساخته می‌شوند.

نیروهای امنیتی عراق
نیروهای امنیتی عراق

او تاکید کرد: «پیشرفت‌های قابل توجهی در ساخت پهپادهای قادر به پیمودن مسافت‌های طولانی با هزینه‌ای کمتر و کارایی بیشتر حاصل شده است».

حملات پهپادی علیه پایگاه‌های آمریکایی

عراق در سال گذشته (2021) و پیش از آن شاهد حملات پهپادی متعددی به پایگاه های استقرار نظامیان آمریکایی بود.

طبق گزارش منابع نظامی، سال گذشته شبه‌نظامیان وابسته به ایران بیش از 45 حمله با پهپادها و موشک‌های کاتیوشا به اماکن حضور آمریکایی‌ها در عراق انجام دادند.

این گزارش می‌افزاید، حملات پهپادی به یک نگرانی جدی برای ائتلاف بین‌المللی و واشنگتن تبدیل شده است.

ایالات متحده آمریکا شبه‌نظامیان وابسته به رژیم جمهوری اسلامی ایران را به انجام این حملات متهم می‌کند. دولت عراق نیز بارها تاکید کرده که با این حملات مقابله و عاملان آن را بازخواست خواهد کرد اما تاکنون هیچ کدام از عاملان حملات مذکور در عراق مواخذه نشدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید