لاپید: اسرائیل برای دفاع از امنیت خود از کسی اجازه نمی‌گیرد

وزیر خارجه اسرائیل گفت، اطلاعاتی به قدرت‌های جهانی ارائه کرده که ثابت می‌کند جمهوری اسلامی درباره برنامه اتمی خود «دروغ می‌گوید»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل گفته است کشورش هر اقدامی که لازم باشد برای حفظ امنیت خود انجام خواهد داد و برای این کار به «اجازه» کسی «نیاز ندارد».

لاپید، جمعه، 31 دسامبر، در مصاحبه با «کانال 12» اسرائیل در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه آیا کشورش توانایی حمله به سایت‌های غنی‌سازی اورانیوم و تسلیحاتی ایران را دارد گفت: «اسرائیل توانایی‌هایی دارد که جهان، و حتی برخی کارشناسان، حتی نمی‌توانند تصورش را داشته باشند. اسرائیل مقابل تهدید ایران از خود محافظت خواهد کرد.»

وزیر خارجه اسرائیل گفت که اطلاعاتی به قدرت‌های جهانی ارائه کرده که ثابت می‌کند ایران درباره برنامه اتمی خود «دروغ می‌گوید.» او اظهار داشت، ایران از سال 2018 با نقض این توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، فعالیت‌های اتمی خود را افزایش داده است.

او با بیان اینکه مذاکره‌کنندگان در وین هنوز «تسلیم» خواسته‌های ایران نشده‌اند، تاکید کرد: «اسرائیل مخالف توافق خوب نیست، تنها با توافق اشتباه مخالف است.»

در پی افزایش تنش‌های ایران و اسرائیل، وزارت دفاع اسرائیل روز گذشته اعلام کرد برای خرید هلیکوپتر و هواپیماهای سوخت‌رسان از آمریکا، قراردادی به ارزش 3 میلیارد دلار با «پنتاگون» امضا کرده است.

رسانه‌های اسرائیل گمانه‌زنی کرده‌اند که این هواپیماهای سوخت‌رسان می‌توانند در حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران مورد استفاده قرار گیرند. با این حال فرمانده تجهیزات نیروی هوایی این کشور گفته است که توانایی فعلی سوخت‌رسانی نیروی هوایی اسرائیل برای ماموریت‌های آن کافی است.

کمیته مالی پارلمان اسرائیل نیز، پنج‌شنبه 23 دسامبر، موافقت کرد تا مبلغی حدود 2.9 میلیارد دلار برای انجام عملیات نظامی علیه ایران به بودجه نظامی این کشور افزوده شود. این کمیته ضمن موافقت با چنین افزایشی، مجموعه‌ای از سیاست‌های حمایتی دیگر در رابطه با انجام اقدامات نظامی علیه تهران را نیز تصویب کرد.

سرلشکر تومر بار، فرمانده نیروی هوایی اسرائیل، هفته گذشته گفت در صورت لزوم اسرائیل می‌تواند «فردا با موفقیت به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله کند.»

از سویی سایت «تایمز اسرائیل»، یکشنبه 12 دسامبر، فاش کرد که بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در جریان دیدارهایش در واشینگتن به مقامات آمریکایی گفته است که به ارتش دستور داده است تا برای حمله به ایران آماده شوند و برای آن جدول زمانی ارائه کرده است.

بنا به ارزیابی‌های ارتش اسرائیل، ایران طی سال‌های گذشته سیستم‌های دفاع هوایی خود را افزایش داده و توانمندی‌های آن را ارتقاء داده است به طوری که حمله هوایی را پیچیده‌تر می‌کند. ایرانی‌ها همچنین توانستند زرادخانه موشک‌های دوربرد خود که به راحتی می‌توانند به هر نقطه در اسرائیل برسند را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. در نتیجه، ارتش اسرائیل طی سال گذشته چندین قرارداد برای توسعه و تقویت پدافند هوایی این کشور امضا کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید