تظاهرات شبه‌نظامیان نیابتی ایران در سالروز کشته شدن سلیمانی در بغداد

ایران با دستاویز قرار‌دادن قتل سلیمانی سعی دارد با این بهانه برنامه هسته‌ای خود را پیش برده و برنامه موشک‌های بالستیک و همچنین سیاست منطقه‌ای خود در خاورمیانه را نیز به طور فزاینده‌ای توسعه و گسترش دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مدرک امنیتی سرویس اطلاعاتی عراق از وجود نقشه شبه‌نظامیان نیابتی ایران برای انجام حمله‌ راکتی علیه سفارت آمریکا به انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس پرده برداشت.

شبه‌نظامیان نیابتی ایران، تظاهراتی را در بغداد در دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس، معاون حشد الشعبی برگزار کردند.

این تظاهرات که با تجمع هواداران شبه‌نظامیان نیابتی ایران و حضور فرماندهان این گروه‌های شبه‌نظامی برگزار شد، از منطقه الجادریه در مرکز بغداد آغاز شد و نیروهای امنیتی در راستای تدابیر امنیتی تعدادی از خیابان‌ها را بستند.

در حالی که ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش و همچنین دولت عراق بارها خروج آخرین نیروهای خارجی از عراق تا قبل از 31 دسامبر و توافق بر سر حضور شماری از مستشاران نظامی برای کمک به نیروهای عراقی را اعلام کرده‌اند، تظاهرکنندگان اما با سر دادن شعارهایی کماکان خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق شدند.

رسانه‌های عراقی، شنبه اول ژانویه گزارش دادند که نیروهای امنیتی، پل مهم الطابقین در مرکز بغداد را به منظور تدارک برپایی این راهپیمایی بستند.

تلویزیون عراق نیز تاکید کرد که نیروهای امنیتی «به شکلی گسترده در تقاطع پالایشگاه‌های الدوره، مستقر شده‌اند».

این در حالی است که مفاد یک مدرک امنیتی سرویس اطلاعاتی عراق، از وجود برنامه شبه‌نظامیان نیابتی ایران برای انجام حمله‌ راکتی علیه سفارت آمریکا، به انتقام مرگ قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس پرده برداشت که یک سال پیش در جریان حمله پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد، کشته شدند.

این سند، تشدید اقدامات امنیتی در بغداد و انجام عملیات بازرسی کامل در منطقه خیابان فلسطین، در شرق پایتخت را توصیه کرده که مکان حضور شبه‌نظامیان مسلح نیابتی ایران است.

قاسم سلیمانی از بنیانگذاران نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران و از مهم‌ترین افرادی است که برای ایجاد گروه‌های شبه‌نظامی مسلح در لبنان، عراق و یمن طرح‌ریزی کردند.

این در حالی است که رژیم ایران با دستاویز قرار‌دادن قتل سلیمانی تلاش دارد با این بهانه برنامه هسته‌ای خود را پیش برده و برنامه موشک‌های بالستیک و همچنین سیاست منطقه‌ای خود در خاورمیانه را نیز به طور فزاینده‌ای توسعه و گسترش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید