سعودی: تهران باید از تنش‌زایی در منطقه دست بردارد

نماینده دائم سعودی در سازمان ملل: ریاض همواره در خط مقدم کشورهای حامی ایجاد مناطق عاری از سلاح هسته‌ای بوده و هست؛ امتناع مستمر اسرائیل از التحاق به معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای، مانع بزرگی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالله بن یحیی المعلمی، نماینده دائم پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل متحد، در سخنانی با ابراز نگرانی کشورش از رفتار متناقض مقامات ایرانی، از ایران خواست تا از تنش‌زایی در منطقه دست بردارد.

المعلمی با تاکید بر اینکه سعودی و کشورهای منطقه بیش از 40 سال است که به‌دنبال تبدیل خاورمیانه به منطقه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای و سایر سلاح‌های کشتار جمعی بوده‌اند، گفت، به همین دلیل ریاض از تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری ازدستیابی ایران به سلاح اتمی حمایت می‌کند.

المعلمی طی سخنرانی خود در دومین کنفرانس خاورمیانه درباره ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و سایر سلاح‌های کشتار جمعی که به ریاست هیئت دائمی دولت کویت در سازمان ملل برگزار شد، با ابراز نگرانی عمیق پادشاهی عربی سعودی از رفتار تهران که در تضاد با آنچه در مورد صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای این کشور اعلام می‌کند، از جمهوری اسلامی خواست تا از فرصت‌های دیپلماتیک کنونی استفاده کرده و وارد مذاکرات جدی بر سر برنامه هسته‌ای شود.

او از ایران خواست تا امنیت و ثبات منطقه را در معرض تهدید و تنش‌ بیشتر قرار ندهد.

منطقه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای

نماینده دائم سعودی در سازمان ملل همچنین بر علاقمندی ریاض برای تحقق اهداف منشور سازمان ملل در حفظ امنیت ملت‌ها و کشورهای جهان که معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای رکن اساسی آن است، تاکید کرد.

او همچنین تصریح کرد که سعودی در خط مقدم کشورهای حامی ایجاد مناطق عاری از سلاح هسته‌ای در سراسر جهان به‌ویژه خاورمیانه که در وضعیت آشوب و بی‌ثباتی قرار دارد، پیش‌قدم بوده و هست.

المعلمی خاطرنشان کرد که سعودی با نمایندگان کشورهای عربی از تصویب قطعنامه شماره 456/73 مجمع عمومی سازمان ملل که به دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته بود تا برای برگزاری کنفرانس درباره ایجاد یک معاهده الزام آور با هدف ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای و سایر سلاح‌های کشتار جمعی در منطقه، حمایت کرده است.

وی همچنین اعلام کرد که ایجاد مناطق عاری از سلاح هسته‌ای از جمله منطقه خاورمیانه یکی از اقدامات اساسی برای دستیابی به اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد در رابطه با حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و ارتقای حسن همجواری، روابط دوستانه و همکاری بین کشورها است.

مانع تراشی اسرائیل

المعلمی افزود: «پیشنهاد برخی کشورها مبنی بر مساعد نبودن فضای امنیتی و شرایط بین‌الملل برای حذف کامل سلاح‌های کشتار جمعی در منطقه، منطقی نادرست است. اغلب کشورها به دنبال دستیابی به این هدف هستند، به جز یک کشور آن هم اسرائیل است، که همچنان در جلوگیری از همه ابتکارات و مذاکرات برای ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی مانع‌تراشی می‌کند.»

نماینده دائم سعودی ادامه داد: «امتناع مستمر اسرائیل از التحاق به معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای، مانع بزرگی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، چراکه اصل در این معاهده این است که از کشورها تضمین امنیتی برای عدم سوءاستفاده از فناوری هسته‌ای برای اهداف تسلیحاتی گرفته شود و تا زمانی که اسرائیل از پیوستن به آن امتناع ورزد و تمام تأسیسات هسته‌ای خود را تحت نظارت آژانس بین المللی قرار ندهد، در منطقه خاورمیانه هیچ تضمینی برای اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل وجود ندارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید