اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق؛ جریان صدری همچنان صدرنشین است

میزان مشارکت مردم در انتخابات پارلمانی اخیر عراق به حدود 44 درصد رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیسیون عالی انتخابات عراق ضمن اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق که در 10 اکتبر 2021 در عراق برگزار شد، تایید کرد که نتایج و ترتیب ائتلاف‌های پیروز تغییری نکرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات پارلمانی عراق، سه‌شنبه، 30 نوامبر، نتایج نهایی این انتخابات را اعلام کرد.

جلیل عدنان، رئیس کمیسیون در یک نشست خبری گفت: «نتایج در مورد یک کرسی در پنج فرمانداری نسبت به نتایج اولیه اعلام شده در هشتم ماه جاری، تغییر کرد و میزان مشارکت در این انتخابات به حدود 44 درصد رسید.»

او همچنین تاکید کرد که کمیسیون در بالاترین سطح‌های حرفه‌ای متعهد بوده و تمام نتایج نهایی در وبگاه رسمی آن منتشر شده است.

مقتدی صدر
مقتدی صدر

حمایت مقتدی صدر از کمیسیون مستقل انتخابات عراق

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر سه‌شنبه در اولین واکنش نسبت به اعلام نتایج نهایی انتخابات 10 اکتبر عراق، در توییتی ضمن حمایت از کمیسیون عالی، نوشت: «از کمیسیون انتخابات متشکرم.»

نتایج در مورد 5 کرسی تغییر کرد

به گفته خبرنگار «العربیه»، نتایج نشان داد که در مورد 5 کرسی پارلمانی در استان‌های بغداد، بصره، اربیل، کرکوک و نینوا تغییر حاصل شده است.

با توجه به نتایج جدید، ائتلاف «سائرون» از جریان صدری به رهبری مقتدی صدر، روحانی شیعه با کسب 73 کرسی پارلمان در جایگاه اول باقی ماند و پس از آن ائتلاف تقدم به رهبری محمد حلبوسی با 37 کرسی قرار دارد.

ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی با کسب 33 کرسی در جایگاه سوم قرار گرفت.

حزب دموکرات کردستان عراق، 31 کرسی کسب کرد و در جایگاه چهارم بعد از ائتلاف دولت قانون قرار گرفت.

ائتلاف الفتح
ائتلاف الفتح

شکست ائتلاف الفتح با 17 کرسی

ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری تنها 17 کرسی کسب کرد. و پس از آن ائتلاف عزم با 14 کرسی، نسل جدید با 9 کرسی و جنبش امتداد با 9 کرسی، ائتلاف «اشراقه کانون» با 6 کرسی، ائتلاف تصمیم با 5 کرسی و ائتلاف العقد الوطنی با 4 کرسی در مراتب بعدی قرار گرفتند.

لازم به ذکر است که مجموع کرسی‌های مستقل در مجلس جدید به 30 کرسی رسید که با توجه به چند قطبی شدن فضای سیاسی کشور و نفوذ احزاب، نتیجه خوبی به نظر می‌رسد.

جناح‌های وابسته به حشد الشعبی در قالب ائتلاف الفتح، چندین بار، درستی نتایج انتخابات را زیر سوال برده و خواستار لغو آن شده بودند. این امر چندین بار به درگیری در بغداد میان نیروهای امنیتی و هواداران این گروه‌ها انجامید که هفته‌ها در مقابل منطقه سبز تظاهرات کرده و چادرهایی را برای ابراز مخالفت با نتایج انتخابات برپا کردند که با اعلام نتایج نهایی مشخص شد این گروهها که در سرکوب معترضان عراقی طی سال‌های گذشته نقش داشتند با از دست دادن آراء متحمل شکست سنگینی شده‌اند.

این ائتلاف گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران همچنان از پذیرش نتایج انتخابات سرباز زده و به تهدیدهای خود ادامه داده‌اند به طوری که در تازه‌ترین مورد، قیس الخزعلی، رهبر عصائب اهل الحق طی دو روز گذشته تهدید کرد که انتخابات، اعتراضات و مشکلات، اوضاع کشور را به سوی شرایطی وخیم سوق خواهد داد.

این در حالی است که بسیاری از عراقی‌ها منتظرند تا پارلمان جدید، روزنه‌ای از امید را برای ایجاد تغییر در کشور، به دور از رانت‌خواری و باتلاق فسادی که بسیاری از احزاب در آن غوطه‌ورند، بگشاید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید