اسرائیل: برای اقدام نظامی محتمل علیه ایران آماده‌ می‌شویم

اسرائیل می‌گوید ایران در مذاکرات اتمی به‌دنبال «باج‌خواهی هسته‌ای» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با برگزاری دومین روز مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای 1+4، ران کوخاف، سخنگوی ارتش اسرائیل در اظهاراتی با اشاره به میزان آمادگی این کشور جهت اقدام نظامی علیه ایران گفت، نیروهای نظامی تل‌آویو در حال آمادگی برای همه سناریوهای محتمل هستند.

کوخاف، سه‌شنبه 30 نوامبر، در مصاحبه‌ای با رادیو «کان‌بت» گفت: «وارد جزئیات سیاست نمی‌شوم اما همانطور که پیشتر نیز گفته‌ایم، ما در حال آمادگی برای همه احتمالات هستیم.»

او در این زمینه افزود: «ما سطح آمادگی خود را افزایش دادیم. حوزه نظامی و عملیاتی ما در خطوط مقدم هستند تا هم از استقرار ایران در مناطق شمالی جلوگیری کنند و هم جلوی دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای را بگیرند.»

ران کوخاف، سخنگوی ارتش اسرائیل
ران کوخاف، سخنگوی ارتش اسرائیل

کوخاف تصریح کرد: «وقتی که می‌گویم ما در حال تسریع برنامه‌های خود علیه ایران هستیم، دقیقا منظورم همین است.»

مذاکرات بین ایران و کشورهای 1+4 روز دوشنبه 29 نوامبر در وین آغاز شد. ایالات متحده به صورت غیرمستقیم و با واسطه در این مذاکرات شرکت می‌کند.

مقامات ارشد اسرائیل می‌گویند که بزرگترین نگرانی آن‌ها، دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای است. در همین راستا یکی دیگر از نگرانی‌های عمده که توسط مقامات اسرائیلی بیان شده، «لغو تحریم‌ها علیه ایران به عنوان پیش‌شرط احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام» است.

وبگاه خبری «اکسیوس» روز گذشته اعلام کرده بود که اسرائیل، اطلاعاتی را با ایالات متحده و متحدان اروپایی‌اش مبادله کرده که حاکی از آن است که تهران در حال اتخاذ گام‌هایی به سوی استفاده از «فناوری‌هایی» است که بتواند از طریق‌ آن برای غنی‌سازی اورانیوم با خلوص 90 درصد که سطح مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی است، اقدام کند.

آمریکا نیز در پاسخ به این گزارش اعلام کرد که غنی‌سازی 90 درصدی اورانیوم «اقدامی تحریک‌آمیز» است و این فعالیت‌ها هیچ اهرم فشاری در اختیار ایران برای مذاکرات وین قرار نمی‌دهد.

از سوی دیگر ایران می‌گوید با هدف «رفع تحریم‌های آمریکا» وارد وین شده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در مصاحبه‌ای ادعا کرده بود که «تمرکز مذاکرات وین بر رفع تحریم‌ها» است.

او در این مصاحبه عنوان کرده بود که تهران موضوعاتی مانند «مذاکرات گام‌به‌گام و تعهدات جدید» را مورد بحث قرار نخواهد داد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی وین در توییتی خبر داد که ایالات متحده برای رفع تحریم‌های مغایر با برجام اعلام آمادگی کرده است. به گفته او ،لیست تحریم‌های قابل لغو آمریکا یکی از موضوعات این مذاکرات است.

مذاکرات بین ایران و کشورهای 1+4 امروز سه‌شنبه 30 نوامبر وارد روز دوم خود می‌شود.

منتقدان احیای «برجام» مانند اسرائیل می‌گویند ایران در این مذاکرات به دنبال «باج‌خواهی هسته‌ای» است و حتی اگر این توافق هسته‌ای احیا شود، تهران به «فعالیت‌های خطرناک اتمی» خود ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید