فواد حسین: انحراف‌دادن مسیر رودخانه‌ها در ایران از عوامل بحران آب در عراق است

وزیر خارجه عراق از توقیف چند شبکه قاچاق که در انتقال عراقی‌ها به اروپا نقش داشتند، خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فواد حسین، وزیر خارجه عراق، گفت، یکی از دلایل وجود بحران آب در عراق، منحرف کردن منابع اصلی برخی رودخانه‎‌ها از مسیر طبیعی آن توسط ایران است.

حسین، دوشنبه، 29 نوامبر، در مصاحبه با تلویزیون «العربیه»، با اشاره به مهاجرت هزاران عراقی گفت، آنها پس از ناکامی برای رسیدن به اتحادیه اروپا، در مرزهای بلاروس و لهستان سرگردان ماندند.

او گفت برای دولت عراق دشوار است که بداند چه تعداد از این افراد از کشور خارج شدند.

او گفت، این مهاجران «از طرق مختلف» عراق را ترک کرده‌اند، بنابراین «شمارش آنها» بسیار دشوار است.

وزیر خارجه عراق افزود: «ما در شورای وزیران عراق برای جلوگیری از این مساله مجبور شدیم برای مدتی تصمیم بگیریم که پرواز از بغداد به بلاروس را ممنوع کنیم».

او افزود: «دولت عراق تاکنون 5 پرواز را برای بازگرداندن مهاجران سرگردان در مرزهای بلاروس و هلند تدارک دیده و حدود 1890 تن از شهروندانش را به کشور بازگردانده است. هزاران نفر، عمدتاً از خاورمیانه، در ماه‌های اخیر تلاش کرده‌اند از مرز بلاروس عبور کرده و به کشورهای اروپای شرقی و ناتو مانند لتونی، لیتوانی و لهستان برسند.

از میان این پناهندگان هزاران مهاجر در بلاروس در مرز با لهستان سرگردان مانده و برخی از آنها به‌دلیل شرایط سخت سرمای زمستان جان باختند.

هماهنگی برای مقابله با «داعش»

نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، یکشنبه، 28 نوامبر، با صدور بیانیه‌ای درباره حمله «داعش» به منطقه جلولا، از دولت مرکزی عراق و ائتلاف بین‌‌المللی مبارزه با تروریسم خواست تا برای مبارزه با داعش با اقلیم کردستان هماهنگ باشند.

رئیس‌ اقلیم کردستان عراق تداوم حملات داعش را پیامی جدی و خطرناک دانست و گفت: «حملات داعش خطری واقعی در منطقه ایجاد می‌کند».

بارزانی خواستار «افزایش همکاری میان پیشمرگه‌ها و ارتش عراق در آن مناطق» شد.

او خواستار افزایش همکاری بین نیروهای پیشمرگه، ارتش عراق و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» شد.

روز 18 نوامبر مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی عراق از کشته‌شدن 5 تن از افراد مسلح داعش در حمله هوایی ارتش عراق در دیاله خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید