انفجارهای مهیب در مناطق تحت نفوذ ایران در آلبوکمال سوریه

این انفجارها در ادامه حملات مکرر پهپادهای ناشناس به مواضع نیروهای ایران در آلبوکمال و دیرالزور سوریه رخ می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری «العربیه»، شنبه، 27 نوامبر، از وقوع چند انفجار مهیب در مناطق تحت نفوذ شبه‌نظامیان وابسته به ایران در شهر آلبوکمال و حومه شرقی دیر الزور در سوریه خبر دادند.

بر اساس گزارش این منابع همزمان با وقوع این انفجارها، پهپادهای ناشناس بر فراز آسمان شهر آلبوکمال و دیر الزور مشاهده شدند.

به گزارش «دیدبان حقوق بشر سوریه»، در نتیجه این انفجارهای پی درپی، دود سیاه و غلیظی در نزدیکی بیمارستان «عایشه» در مرکز شهر البوکمال از زمین بلند شده و چند پهپاد نیز بر فراز آسمان شهر مشاهده شده است.

این انفجارهای مهیب در مناطق تحت نفوذ شبه‌نظامیان وابسته به ایران، چند روز پس از حملات سنگین هوایی پهپادهای ناشناس به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به تهران در مناطق استراتژیک در آلبوکمال رخ می‌دهد.

دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید، معمولا در چنین مواردی انگشت اتهام به سمت اسرائیل نشانه می‌رود اما تل آویو همواره درباره این حملات سکوت اختیار کرده است.

حملات سنگین نظامی به مواضع ایران در گذشته

مناطق تحت نفوذ ایران در تاریخ 19 نوامبر 2021 ماه جاری نیز مورد حملات سنگین هوایی قرار گرفت. پهپادهای ناشناس در 19 نوامبر چندین مقر شبه‌نظامیان وابسته به ایران در حومه شرقی آلبوکمال را هدف قرار دادند. حملات این پهپادها که به احتمال زیاد اسرائیلی هستند، چند زاغه مهمات را به‌ کلی منهدم کرده و خسارات سنگینی بر نیروهای ایران وارد کردند.

پهپادهای بی‌نام و نشان همچنین روز 10 نوامبر سایت‌ها و انبارهای تسلیحاتی متعلق به شبه‌نظامیان ایرانی را هدف قرار داد.

مقامات نظامی و سیاسی ایران از ذکر این حملات در رسانه‌ها یا اعلام خبر وقوع چنین حملاتی خودداری می‌کنند. پیشتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه سابق ایران در سخنان خود که در فایل صوتی درز شده گفته است که من از جان کری شنیدم که اسرائیل بیش از 200 بار نیروهای ایران را هدف قرار داد. ظریف از اینکه او از این حملات اطلاع نداشت، انتقاد کرده بود.

حضور 15هزار شبه‌نظامی وابسته به ایران

کرانه غربی رود فرات در استان مرزی دیر الزور با عراق، مهمترین‌ مناطق تخت نفوذ ایران و شبه‌نظامیان وابسته به آن در سوریه از جمله شبه‌نظامیان عراقی، أفغان، پاکستانی و لبنانی به شمار می‌رود.

دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید حدود 15 هزار شبه‌نظامیامی عراقی، افغانستانی، لبنانی و پاکستانی در منطقه بین شهرهای مرزی آلبوکمال و گذرگاه المیادین حضور دارند.

سپاه پاسداران ایران شاخه برون مرزی با هزینه میلیاردها دلار پایگاههایی در سوریه احداث کرده و دهها هزار شبه‌نظامی از کشورهای مختلف به سوریه اعزام کرده و در آنجا آموزش می‌دهد.

اعتراف ایران به حضور مستشاران نظامی سپاه در سوریه

اگرچه مقامات تهران تاکنون تنها به حضور مستشاران نظامی خود در سوریه اعتراف کرده‌اند، اما کشته‌شدن فرماندهانی برجسته‌ مانند سرتیپ پاسدار حسین همدانی، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، در حلب، محمدعلی الله دادی در بلندی‌های جولان سوریه، عبدالله اسکندری در حما، اسماعیل حیدری در حومه دمشق و سرتیب پاسدار حسین شاطری در جاده دمشق بیروت، نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در جنگ داخلی سوریه به‌طور مستقیم دخالت کرده و تاکنون تلفات سنگینی را متحمل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید