ائتلاف عربی: فرودگاه صنعا به پایگاهی برای حضور سپاه پاسداران و حزب‌الله تبدیل شده است

حوثی‌ها از فوریه گذشته و به‌رغم همه فراخوان‌ها و هشدارهای بین‌المللی با بی‌اعتنایی به تلاش‌ها برای آتش‌بس به حملات خود علیه منطقه نفت‌خیز مارب ادامه می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن اعلام کرد که فرودگاه صنعا توسط سپاه پاسداران ایران و حزب‌الله لبنان به پایگاهی نظامی برای حملات فرامرزی تبدیل شده است.

ائتلاف یک‌شنبه 28 نوامبر در بیانیه‌ای تاکید کرد که حوثی‌ها با کمک سپاه و حزب‌الله از پوشش بین‌المللی فرودگاه صنعا سوء‌استفاده کرده و با شلیک موشک و پهپاد از این فرودگاه، شهروندان غیرنظامی و تاسیسات شهری را مورد هدف قرار می‌دهند.

ائتلاف اشاره کرد که پایگاه نظامی الدیلمی از طریق گذرگاه‌های زیرزمینی به فرودگاه صنعا مرتبط است و تاثیرگذاری حملات ائتلاف به پایگاه مذکور نیازمند هدف قراردادن این گذرگاه‌ها و خود فرودگاه است.

بیانیه افزوده که حملات هوایی ائتلاف به پایگاه الدیلمی به انهدام سکوهای پرتاب موشک بالستیک و کارگاه‌های ساخت و مونتاژ پهپادهای انفجاری انجامیده است.

ائتلاف همچنین از اجرای 15 عملیات هوایی در روز یک‌شنبه علیه شبه‌نظامیان حوثی در دو استان مارب و الجوف خبر داد.

فرماندهی ائتلاف اعلام کرد، طی حملات اخیر 9 خودروی زهی منهدم و 110 عنصر شبه‌نظامی کشته شدند.

ائتلاف ضمن بیان این‬‌که تحرکات و فعالیت‬‌های خصمانه شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران در فرودگاه بین‌المللی صنعا را زیر نظر دارد، اعلام کرد که استفاده نظامی حوثی‌ها از این فرودگاه به‌ویژه پرتاب یک پهپاد شناسایی، نقض فاحش قوانین بین‌المللی است.

حضور کارشناسان سپاه در یمن

همزمان فرماندهی ائتلاف ویدیوهایی را در اختیار «العربیه» قرار داد که تمرین بر سامانه‌ ضد هوایی توسط عناصر حوثی را نشان می‌‌دهد.

در ویدیوهای مذکور شبه‌نظامیان حوثی هواپیماهای سازمان ملل را به عنوان اهداف فرضی برای فعال‌کردن و آزمایش دقت سامانه ضد هوایی خود در نظر می‌گیرند.

در این ویدیوها همچنین یک کارشناس خارجی بر آزمایش و پرتاب مستقیم موشک توسط حوثی‌‌ها نظارت کرده که دخالت عوامل سپاه پاسداران ایران و حزب‌الله در آموزش شبه‌نظامیان حوثی‌ برای انجام عملیات رزمی و تهدید کشتیرانی بین‌المللی را نشان می‌دهد.

این ویدیوها اظهارات پیشین ائتلاف عربی در مورد تبدیل فرودگاه صنعا توسط حوثی‌ها به پایگاهی نظامی را تایید می‌کند. ائتلاف پیشتر اعلام کرده بود که حوثی‌ها با کمک‌ ایران و حزب‌الله تاسیسات ساخت بمب، موشک‌ بالستیک و پهپاد در فرودگاه صنعا ایجاد کرده‌اند.

پس از حملات هوایی متوالی و کوبنده ائتلاف به مواضع شبه‌نظامیان حوثی طی روزهای گذشته، تحرکات آنها به‌ویژه در جبهه مارب به‌شدت کاهش یافته‌ است.

حملات اخیر ائتلاف در پاسخی به هجوم حوثی‌ها به شهروندان غیر نظامی و تاسیسات شهری انجام گرفت.

نیروهای ائتلاف همچنین، زاغه‌های اسلحه و پهپاد شبه‌نظامیان وابسته به ایران در صنعا را هدف حملات خود قرار دادند.

حوثی‌ها از فوریه گذشته با بی‌اعتنایی به تلاش‌های بین‌المللی برای آتش‌بس به حملات خود علیه منطقه نفت‌خیز مارب ادامه می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید