آمریکا پس از 25 سال تیرگی روابط، سفیر در سودان تعیین کرد

روابط آمریکا و سودان در اوایل دهه نود و پس از حمایت رژیم عمر حسن البشیر، رئیس جمهوری پیشین سودان از گروه‌های افراطی تیره شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان گادفری پس از قطع روابط دیپلماتیک دو کشور از سال 1996 به عنوان اولین سفیر ایالات متحده در خارطوم فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار «العربیه» ایالات متحده آمریکا شنبه، 27 نوامبر، برای اولین بار پس از 25 سال، سطح نمایندگی دیپلماتیک خود در سودان را از کاردار به سفیر ارتقاء می‌دهد.

پس از قطع روابط دیپلماتیک دو کشور از سال 1996 جان گادفری به عنوان اولین سفیر ایالات متحده در خارطوم تعیین شد.

شایان ذکر است روابط آمریکا و سودان در اوایل دهه نود و پس از حمایت عمر البشیر، رئیس جمهوری وقت سودان از گروه‌های افراطی تیره شد. اما این روابط مجددا با برکناری عمر البشیر، در سال 2019 در پی تظاهرات گسترده که به سرنگونی رژیم قبلی و ایجاد یک دولت انتقالی مشترک بین غیرنظامیان و نظامیان انجامید، احیا شد.

گفتنی است عمر حسن البشیر، رئیس جمهور سابق سودان، عبدالرحیم محمد حسین، وزیر دفاع سابق این کشور و احمد هارون، فرماندار سابق ولایت کردفان شمالی در ارتباط با پرونده جنایت‌های جنگی دارفور به ارتکاب جنایت‌های جنگی، نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت متهم هستند.

در سال 1993، دولت ایالات متحده سودان را در زمره کشورهای حامی تروریسم قرار داد و نام این کشور تا زمانی که عبدالله حمدوک، نخست وزیر جدید سودان دو سال پیش حکومت را به دست گرفت، در این فهرست باقی ماند.

واشنگتن در سال 1996 فعالیت سفارت خود در خارطوم را تعلیق کرد و یک سال پس از آن در 1997، بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده با صدور فرمانی اجرایی تحریم‌های اقتصادی، مالی و تجاری همه جانبه‌ای را علیه سودان اعمال کرد.

با این حال، از سال 2019 همه چیز تغییر کرد و واشنگتن دوباره برنامه کمکی را برای این کشور آغاز کرد و نام سودان را از فهرست تروریسم حذف کرد. برداشتن نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم، اولین گام در تلاش برای کمک به این کشور و جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و بهبود اوضاع وخیم به وجود آمده در اثر پاندمی کرونا عنوان شد که با هجوم پناهندگان اتیوپیایی فراری از جنگ به سودان، بدتر شده است.

در همین زمینه نیز کنگره آمریکا، قانونی را برای بازگرداندن مصونیت استقلال سودان را به عنوان بخشی از لایحه حذف این کشور از لیست کشورهای حامی تروریسم تصویب کرد. قانون مصوب کنگره، کمک حدود یک میلیارد دلاری برای حمایت از سودان در دوران گذار را شامل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید