واشینگتن از توقف تمایز میان دو شاخه نظامی و سیاسی حزب‌الله لبنان استقبال کرد

ایالات متحده کلیت حزب‌الله را از سال 1997 به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا از تلاش استرالیا برای قراردادن حزب‌الله لبنان در فهرست گروه‌های تروریستی استقبال کرد و توقف تمایز میان دو شاخه نظامی و سیاسی این گروه را اقدامی مهم در راستای تروریستی دانستن کلیت حزب‌الله برشمرد.

وزارت خارجه آمریکا 26 نوامبر در بیانیه‌ای تاکید کرد، «حزب‌الله یک سازمان تروریستی است که امنیت بین‌المللی و حاکمیت دولت لبنان را تهدید می‌کند.»

این بیانیه افزوده که «توانایی نظامی و تروریستی، امکانات رسانه‌ای و شبکه فاسد مالی حزب‌الله مانعی مهم در روند صلح و‌ ثبات در لبنان، خاورمیانه و جهان است.»

وزارت خارجه آمریکا همچنین اقدامات استرالیا را گامی مهم در روند برخورد با حزب‌الله در داخل و خارج این کشور به‌شمار آورد.

استرالیا چهارشنبه گذشته گروه حزب‌الله به همراه هر دو شاخه نظامی و سیاسی آن را سازمانی تروریستی اعلام کرد و طبق آن، عضویت یا کمک مالی به این گروه در خاک این کشور ممنوع اعلام شد.

حسن نصرالله، رهبر گروه تروریستی حزب‌الله
حسن نصرالله، رهبر گروه تروریستی حزب‌الله

کارین اندروز، وزیر خارجه استرالیا تاکید کرد که این سازمان مورد حمایت ایران، با انجام فعالیت‌های تروریستی و حمایت از گروه‌های تروریست، تهدیدی جدی و عینی علیه استرالیا محسوب می‌شود.

بر خلاف برخی کشورها که میان شاخه نظامی و سیاسی حزب‌الله تمایز گذاشته و تنها شاخه نظامی این گروه را تروریستی اعلام کرده‌اند، آمریکا کلیت حزب‌الله را در فهرست تروریسم قرار داده است.

پیشتر ایالات متحده از سازمان ملل خواسته بود که کل حزب‌الله را در فهرست تروریسم قرار دهد. قانون‌گذاران آمریکایی نیز خواستار درج هر دو شاخه حزب‌الله در فهرست تروریسم از سوی اتحادیه اروپا شدند. ایالات متحده این حزب را از سال 1997 به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کرده است.

اروپا و حزب‌الله

اتریش با فرا رفتن از تصمیم اتحادیه اروپا که تنها شاخه نظامی حزب‌الله را تروریستی اعلام کرده، فعالیت این حزب در خاک خود را ممنوع و هر دو شاخه آن را در فهرست تروریسم قرار داد.

در ژانویه 2020 وزارت خزانه‌داری بریتانیا کل مجموعه حزب‌الله را یک گروه تروریستی نامید و تصمیم گرفت دارایی‌های آن را مسدود کند. پس از آن وزارت کشور آلمان نیز فعالیت هر دو شاخه نظامی و سیاسی حزب مذکور را در خاک خود ممنوع اعلام کرد.

هلند اولین کشور اروپایی بود که در سال 2004 فعالیت هر دو شاخه حزب‌الله را در خاک خود ممنوع کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید