مقام پیشین اسرائیلی: فاصله ایران تا بمب اتم «پس از احیای برجام» کوتاه‌تر خواهد شد

به گفته یادلین حذف گزینه نظامی علیه ایران، آمریکا را در موضع ضعف قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عاموس یادلین، رئیس سابق اداره اطلاعات نظامی اسرائیل، «آمان» با اشاره به پیشرفت‌های اخیر برنامه هسته‌ای ایران گفت، اگر توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» دوباره احیا شود زمان لازم برای دستیابی به سلاح هسته‌ای توسط تهران کوتاه‌تر خواهد شد.

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، عاموس یادلین در مصاحبه‌ای با «کانال 12» این کشور گفت، اگر «برجام» احیا شود، تهران تنها دو ماه با تولید بمب اتمی فاصله خواهد داشت.

تایمز اسرائیل افزوده، فاصله زمانی مذکور، مدتی است که ایران برای تولید پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی کافی نیاز دارد.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که پس از جمع‌آوری مواد لازم، 18 تا 24 ماه دیگر طول می‌کشد تا تهران سلاح هسته‌ای تولید کند.

اظهارات یادلین در حالی صورت می‌گیرد که تا چند روز دیگر، قدرت‌های جهانی مذاکرات احیای برجام را با ایران در وین از سر خواهند کرد اما او در این مصاحبه نسبت به مذاکرات وین «خوش‌بین» نیست.

رئیس سابق «امان» با اشاره به خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از برجام گفت: «رژیم ایران پس از سال 2018 گام‌های مهمی را برای دستیابی به ساخت بمب اتمی برداشت. آن‌ها غنی‌سازی خود را تا 60 درصد ادامه دادند و اکنون از ذخایر سه‌ تنی اورانیوم غنی‌شده بهره‌مند هستند. اما خطرناک‌تر از همه، مقامات ایران در این مدت توانستند سانتریفیوژهای هسته‌ای پیشرفته تولید کنند.»

به گفته یادلین، حتی اگر توافق اولیه برجام احیا شود، مزایای آن توافق‌نامه دیگر سودمند نخواهد بود.

او در این زمینه تصریح کرد: «ایران تا پیش از برجام، یک سال با ساخت بمب اتم فاصله داشت، اما اکنون این زمان به دو ماه کاهش یافته است.»

بایدن و گزینه نظامی

وی با اشاره به این‌که «واشینگتن اقدام نظامی علیه ایران را از بین گزینه‌های روی میز حذف کرده است»، تاکید کرد که این عملکرد دولت جو بایدن، باعث تضعیف جایگاه آمریکا در مذاکرات وین خواهد شد.

یادلین در ادامه، ضریب نفوذ اسرائیل را به‌دلیل ظرفیت محدود توانایی‌های نظامی این کشور مانند قبل بالا ندانست. اما به گفته او، پس از سال‌ها «غفلت»، بودجه نظامی افزایش پیدا کرده و به محض این‌که وارد مرحله اجرایی شود، توانایی اسرائیل برای اعمال نفوذ در مذاکرات هسته‌ای افزایش خواهد یافت.

به گفته یادلین، مذاکرات ایران و کشورهای 4+1 در وین با سه سناریوی احتمالی مواجه است.

احتمال اول، احیای برجام خواهد بود که به گفته یادلین در نهایت به ضرر اسرائیل تمام خواهد شد.

احتمال دوم، شکست این مذاکرات و عدم دستیابی به توافقی مشترک است. به گفته یادلین، نتیجه شکست این مذاکرات، ایجاد بحران‌های تازه در روابط ایالات متحده و ایران خواهد بود.

احتمال سوم، فرسایشی‌شدن مذاکرات و در نتیجه طولانی‌تر شدن آن است. به گفته عاموس یادلین، تهران نیز از این فرصت برای توسعه برنامه هسته‌ای خود و دستیابی به تسلیحات هسته‌ای استفاده خواهد کرد.

این مقام سابق اطلاعاتی اسرائیل هیچ‌یک از سه گزینه‌ مذکور را برای تل‌آویو مناسب ندانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید