شبه‌نظامیان حوثی به نقض حقوق و سربازگیری کودکان ادامه می‌دهند

کودتاگران حوثی از سال 2014 تاکنون ده‌ها هزار کودک سرباز یمنی را در خطوط مقدم جبهه‌ها در جنگ علیه دولت قانونی به کار گرفته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در ادامه تعدی شبه‌نظامیان حوثی به حقوق کودکان یمن، این گروه نیابتی ایران، مبادرت به ربودن دانش‌آموزان خردسال استان الحدیده کرده و آن‌ها را مجبور به حضور در خط مقدم جبهه‌ها کرده‌اند.

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها در‌ رسانه‌های داخلی یمن که 25 نوامبر منتشر شده، فرماندهان محلی شبه‌نظامیان حوثی‌ در مناطق الجراحی، زبید و جبل راس در جنوب الحدیده طی روزهای گذشته، شماری از دانش‌آموزان خردسال را ربوده و بدون اطلاع و رضایت خانواده‌هایشان، به جبهه‌های جنگ اعزام کرده‌اند.

یورش و آدم‌ربایی حوثی‌ها

بر اساس همین گزارش‌ها، شبه‌نظامیان حوثی، این کودکان را وارد درگیری‌های منطقه حیس در جنوب حدیده کرده و در خط مقدم جبهه مستقر کرده‌اند.

به گفته خانواده‌های این کودکان سرباز یمنی، شبه‌نظامیان نیابتی ایران با یورش به برخی از منازل، کودکان را ربوده و بدون اطلاع و رضایت خانواده‌ها، به خط مقدم جبهه‌ می‌برند. خانواد‌ه این کودکان از مسئولان دست‌اندرکار حقوق کودکان خواسته‌اند، شبه‌نظامیان حوثی را زیر فشار گذاشته تا فرزندان آنها را بازگردانند.

تخلفات هولناک حوثی‌ها

شایان ذکر است که احمد عرمان، وزیر امور حقوقی و حقوق بشر یمن، یکشنبه گذشته تاکید کرده بود که شبه‌نظامیان حوثی در نقض آشکار همه قوانین و قوانین بین‌المللی و محلی، مرتکب تخلفات هولناکی در مورد کودکان یمنی شده‌اند که عملا منجر به مرگ «دوران کودکی» آنها شده است.

به گفته خبرگزاری دولتی یمن «سبا»، عرمان در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت که «حوثی‌ها با توجه به تداوم نقض حقوق کودکان، از زمان کودتای خود علیه حاکمیت در سال 2014، از ده‌ها هزار کودک زیر هجده سال در خط مقدم استفاده کرده‌اند.»

سپر انسانی

او افزود که شبه‌نظامیان حوثی از کودکان به عنوان سپر انسانی در مواضع نظامی و به عنوان خبرچین استفاده می‌کردند و با گلوله‌باران‌ کور شماری از مناطق پرجمعیت، باعث مرگ هزاران تن از کودکان و زنان شدند.

عرمان همچنین تاکید کرد که مین‌های نصب شده توسط حوثی‌ها در مزارع، جاده‌ها و مناطق مسکونی، باعث کشته شدن شمار زیادی از کودکان و یا قطع عضو و معلولیت دائمی آن‌ها شده است.

تبدیل مدارس به مقرهای نظامی

عرمان تاکید کرد که حوثی‌ها، با استفاده از مدارس و امکانات آموزشی، آن‌ها را به اردوگاه و انبار سلاح تبدیل کرده و در بسیاری از اماکن مراکز آموزشی را با راکت و گلوله‌های توپ، هدف قرار می‌دهند که این اقدامات آنها نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشر به شمار می‌رود.

او همچنین از جامعه بین‌المللی خواست تا شبه‌نظامیان حوثی را برای توقف این تخلفات، زیر فشار بگذارد و حمایت‌های جدی را از کودکان یمنی در برابر رفتارهای خودسرانه و سربازگیری کودکان حوثی‌ها به عمل آورد.
او همچنین خواستار کمک‌ به دولت قانونی یمن شد تا بتواند راهبردی ملی را در راستای مبارزه با سربازگیری کودکان و استفاده از آن‌ها در درگیری‌های مسلحانه اجرا کند.

بیش از 35 هزار کودک سرباز

مروان نعمان، معاون نماینده دائم یمن در سازمان ملل، سپتامبر گذشته (2021) اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی از سال 2014، بیش از 35 هزار کودک را به سربازی گرفته‌اند که 17 درصد از آن‌ها، زیر یازده سال سن دارند، در حالی که بیش از 6700 کودک سرباز یمنی همچنان در خط مقدم جبهه‌های جنگ حضور دارند.

تیم لندرکینگ، فرستاده آمریکا به یمن نیز در سپتامبر گذشته تاکید کرد که اقدام حوثی‌ها به سربازگیری کودکان و تشدید تنش نظامی، تماما اقداماتی هستند که باعث تضعیف تلاش‌های صلح می‌شوند.

شبکه حقوق بشر یمن، علاوه بر ثبت 20,977 مورد تخلف علیه کودکان یمنی، آوارگی بیش از 43 هزار کودک یمنی به دست شبه‌نظامیان حوثی از ژانویه 2017 تا مارس 2021 را نیز به ثبت رسانده است.

93 هزار آواره ظرف یک ماه

این در حالی است که سازمان دیدبان حقوق بشر، پنج‌شنبه، 25 نوامبر، در بیانیه‌ای اعلام کرد که از ماه اکتبر که حوثی‌ها، کنترل حریب در جنوب استان مأرب را به دست گرفته‌اند و ادامه درگیری‌ها در مناطق الجوبه و جبل مراد، منجر به آواره شدن 93 هزار غیرنظامی شده است که در جستجوی مناطق برخوردار از امنیت در استان مأرب، خانه های خود را ترک کرده‌اند.

این گزارش به نقل از شاهدان آورده است که شبه‌نظامیان حوثی، 35 هزار غیرنظامی را در ماه اکتبر به مدت حداقل سه هفته در العبدیه محاصره کرده و یا از خروج و ورود آنها و همچنین از ورود مواد غذایی، نفت و سایر کالاها به این شهر جلوگیری کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید