سقوط ارزش پول ملی لبنان تا سطح 25 هزار لیره برای هر یک دلار آمریکا

پول ملی لبنان بر اساس نرخ ثابتی از سال 1997 تا 2019 برابر با 1500 لیره در برابر هر یک دلار آمریکا ارزش داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

در پی فروپاشی اقتصادی و فلج کامل دولت لبنان و وخیم‌تر شدن رکود مالی در این کشور، ارزش پول ملی لبنان در برابر دلار آمریکا در رکورد بی‌سابقه دیگری کاهش یافت.

به گفته تعدادی از صرافی‌های بیروت، ارزش پولی ملی لبنان به 25 هزار لیره در برابر هر یک دلار رسید، که پایین‌تر از نرخ 24 هزار لیره در ازای هر یک دلار است که در ژوئیه گذشته ثبت شده بود.

پول ملی لبنان از تابستان 2019 تاکنون بیش از 93 درصد از ارزش خود را از دست داده است و از نرخ مبادله 1500 لیره در ازای یک دلار که از سال 1997 تا تابستان 2019، نرخ ثابت مبادله لیره لبنان با دلار بود، فاصله زیادی گرفته است.

لبنان تحت فشار ناشی از فروپاشی اقتصادی، به شدت رنج می‌کشد، فشاری که بانک جهانی از آن به عنوان یکی از بدترین رکودهای تاریخ معاصر یاد کرده است.

به گفته کارشناسان مسائل اقتصادی لبنان، این بحران تا حدود زیادی معلول چندین دهه فساد و سوء‌مدیریت نخبگان سیاسی این کشور است.

کابینه جدید لبنان در سپتامبر گذشته به ریاست نجیب میقاتی تشکیل شد که از جمله اهداف اصلی آن، مذاکره در خصوص برنامه بانک جهانی است که از اهمیت زیادی برای آزادسازی کمک‌‌های بین‌المللی به لبنان و مهار بحران کمرشکن کنونی، برخوردار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید