رد صلاحیت سیف‌الاسلام القذافی برای انتخابات ریاست‌جمهوری لیبی

وکیل سیف‌الاسلام به العربیه: حذف او از نامزدی ریاست‌جمهوری لیبی یک تصمیم سیاسی است و نبرد قانونی ما همچنان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از رد نامزدی سیف‌الاسلام القذافی فرزند معمر القذافی برای انتخابات ریاست‌جمهوری، تیم وکلای او، پنجشنبه 25 نوامبر اعلام کردند که حذف سیف‌الاسلام از نامزدی یک «تصمیم سیاسی» است و نبرد قانونی خود را از طریق اعتراض به کمیسیون انتخابات لیبی ادامه می‌دهند.

کمیسیون عالی انتخابات لیبی بعدازظهر چهارشنبه رد صلاحیت سیف‌الاسلام برای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را اعلام کرد.

در همین حال تیم وکلای مدافع سیف‌الاسلام القذافی در تماس با خبرنگار «العربیه» گفتند که کمیسیون عالی انتخابات علت رد صلاحیت موکلشان را «احراز نشدن شرایط نامزدی» عنوان کرده است.

وکلای او اعلام کردند که نسبت به تصمیم این کمیسیون مبنی بر کنار گذاشتن سیف‌الاسلام از رقابت‌های انتخاباتی ماه آینده به شدت اعتراض کرده و به مراجع ذی‌صلاح قضایی شکایت خواهند کرد.

«غیرقانونی بودن» رد نامزدی سیف‌الاسلام

خالد الغویل، وکیل سیف‌الاسلام به العربیه گفت، تصمیم کمیسیون عالی انتخابات در رد نامزدی موکلش که بر اساس ماده 10 قانون انتخابات ریاست جمهوری صادر شده، یک تخلف قانونی است و درباره سیف‌الاسلام صدق نمی‌کند، چراکه موکل او هیچ‌گونه حکم قطعی قضایی یا جنایی ندارد. علاوه بر این او گواهی برائت و عاری بودن از هر گونه سابقه جنایی را پیش از ثبت‌نام از دادگستری کل دریافت کرده است.

او خاطرنشان کرد، درخواست تجدیدنظر نسبت به تصمیم محرومیت سیف‌الاسلام از نامزدی را به کمیته‌های قضایی مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ارائه خواهد داد.

او اظهار داشت که کمیسیون انتخابات لیبی، صلاحیت برخی افراد که شرایط نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را ندارند، تایید کرده اما نامزدی سيف‌الاسلام را رد كرده است. او با اعتراض به تصمیم کمیسیون عالى انتخابات، استقلال این نهاد ناظر بر انتخابات را زیر سوال برد.

خشم هواداران

تصمیم حذف سیف‌الاسلام از رقابت‌های انتخاباتی خشم هواداران او را برانگیخت، تا جايى كه برخی از آنها در اعتراض به این تصمیم، کارت‌های انتخاباتی خود را پاره کرده يا سوزاندند و برخی تهدید کردند که در صورت اصرار بر حذف و محروميت سيف‌الاسلام، صندوق‌های رای‌گیری در انتخابات را تعطیل خواهند کرد.

وکیل سیف‌الاسلام در پایان گفت، «نبرد قانونی» را همچنان ادامه خواهد داد و لیبیایی‌ها برای دفاع از حق نامزد خود (سیف‌الاسلام) برای شرکت در انتخابات اصرار خواهند کرد.

گفتنی است که سیف‌الاسلام القذافی فرزند معمر القذافی رهبر سابق لیبی اخیرا به‌عنوان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آتی که قرار است ماه دسامبر برگزار شود، ثبت نام کرده است.

از سوی دیگر، گروه‌های شبه‌نظامی اسلامگرا در مصراته تهدید کردند که آنها مانع نامزدی سیف‌الاسلام و ژنرال خلیفه حفتر خواهند شد. در همین حال دادستان نظامی لیبی چند روز پیش خواستار تعلیق نامزدی این دو برای ریاست‌جمهوری این کشور شده بود .

دادستانی کل نظامی لیبی روز یکشنبه در نامه‌ای به کمیسیون انتخابات خواست تا نامزدی القذافی و حفتر را تا زمان مشخص شدن نتیجه تحقیقات مربوط به پرونده دو نامزد مذکور، تعلیق کند.

محمد غروده، معاون دفتر تحقیقات دادستان کل نظامی از عماد السایه، رئیس کمیسیون انتخابات اعلام کرد که پرونده‌های القذافی و حفتر به قتل شهروندان لیبیایی در منطقه سبایا (جنوب طرابلس) توسط گروه مسلح روسی «واگنر» مربوط می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم