رئیس‌جمهوری اسرائیل: ایرانی‌ها برای دستیابی به بمب اتم به وین می‌آیند

هرتزوگ: لازم است کشورهای مذاکره‌کننده، یک «تهدید نظامی معتبر» علیه رژیم ایران ارائه کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، گفته ایران نه برای احیای توافق هسته‌ای 2015، بلکه برای دستیابی به بمب اتم است که به مذاکرات «برجام» در وین قدم می‌گذارد.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، چهارشنبه 24 نوامبر 2021، هرتزوگ که برای رایزنی به بریتانیا رفته است، خطاب به نمایندگان پارلمان این کشور در کاخ وست‌مینستر لندن گفت: «برداشت ما این است که ایرانی‌ها برای توافق به وین نمی‌آیند، بلکه برای مشروعیت دادن به بمب اتم می‌آیند».

رئیس‌جمهوری اسرائیل طی سفر خود با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، و گروهی متشکل از صد قانونگذار بریتانیایی دیدار کرد، و از آنها خواست تا اطمینان حاصل کنند که دولت بریتانیا، در آستانه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در روز دوشنبه هفته آینده، در قبال رژیم ایران «سخت‌گیر» خواهد ماند.

هرتزوگ بر درخواست مکرر اسرائیل مبنی بر اینکه لازم است کشورهای مذاکره‌کننده، یک «تهدید نظامی معتبر» علیه رژیم ایران ارائه کنند، تاکید کرد و گفت: «وظیفه ابرقدرت‌ها این است که با قدرت با مساله اتمی ایران برخورد کنند، و روشن کنند که تمام گزینه‌ها روی میز است».

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، نیز قرار است به زودی به بریتانیا و فرانسه سفر کند. دفتر وی روز چهارشنبه اعلام کرد که او هفته آینده، با محوریت مذاکرات هسته‌ای ایران، با رهبران بریتانیا و فرانسه دیدار خواهد کرد. لاپید در جریان سفر سه روزه خود با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، و امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، رایزنی خواهد کرد.

به گفته «تایمز اسرائیل»، اسرائیل به شدت با تلاش‌های آمریکا برای احیای برجام مخالف است. تل‌آویو بر این باور است که برجام توافقی «بسیار ضعیف» است، و در نهایت راه را برای دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای هموار می‌کند. در عوض، مقامات اسرائیل خواستار رویکردی «سخت‌گیرانه» در قبال رژیم ایران، شامل تهدید جدی به حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای این کشور هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید