چهارمین روز اعتراضات دانشجویان در سلیمانیه عراق

پس از انتشار خبرهایی از تیراندازی نیروهای امنیتی اقلیم کردستان به سوی دانشجویان، برهم صالح خشونت علیه تظاهرکنندگان را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اعتراضات گسترده در استان سلیمانیه، تنش‌ها در این استان را «تأسف‌بار و غیرقابل قبول» توصیف کرد.

رئیس‌جمهوری عراق، شامگاه چهارشنبه 24 نوامبر، در توییتر خود نوشت: «تظاهرات مسالمت آمیز دانشجویان حق تضمین‌شده در قانون اساسی است اما برهم زدن امنیت عمومی و خشونت علیه غیرنظامیان نیز محکوم است».

او افزود: «وظیفه نیروهای امنیتی حفاظت از تظاهرکنندگان و امنیت عمومی است و همه ما باید برای حفظ آرامش مدنی و اموال عمومی و تامین حق شهروندی برای زندگی آزاد و با عزت تلاش کنیم».

گزارش‌های مطبوعاتی بامداد امروز پنجشنبه گزارش دادند که نیروهای امنیتی در بازار شهر سلیمانیه علیه معترضان آتش گشودند، این در حالی که اعتراضات گسترده دانشجویان در استان سلیمانیه وارد چهارمین روز متوالی خود شده است.

سلیمانیه
سلیمانیه

بر اساس گزارش‌ها، تظاهرکنندگان تعدادی از مقرهای سیاسی از جمله مقر «جنبش تغییر»، مقر «حزب دموکرات کردستان» در شهر سیدصادق و مقر «اتحادیه میهنی کردستان عراق» در بیره مکرون در استان سلیمانیه را به آتش کشیدند.

تظاهرکنندگان خواستار بازپرداخت کمک‌هزینه ماهانه دانشجویی که مبلغ آن 40 تا 66 دلار بود و قبلا به دانشجویان اعطا می‌شد، شدند.

این کمک‌هزینه دانشجویی از سال 2014 پس از سقوط قیمت نفت و همچنین اختلافات بین بغداد و اربیل بر سر بودجه اقلیم کردستان، به حالت تعلیق درآمده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید