افزایش «احتمال حمله اسرائیل» به تاسیسات هسته‌ای ایران

ایران حاضر نیست از رویای خود مبنی بر داشتن یک چتر هسته‌ای، که تحت آن بتواند اقدامات تهاجمی‌ خود را افزایش دهد، عقب‌نشینی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «بی‌بی‌سی» در گزارشی نوشت، اگرچه سیاست رسمی اسرائیل همچنان ترویج راه حل‌های «مسالمت‌آمیز» برای مقابله با مساله اتمی ایران است، اما برخی مقامات این کشور بر این باورند که بمباران تاسیسات هسته‌ای ایران می‌تواند مفید باشد، حتی اگر امکان دستیابی رژیم ایران به بمب اتم را فقط چند سال عقب بیندازد.

یاکوف عمیدرور، مشاور امنیت ملی اسبق اسرائیل، که اکنون عضو ارشد «موسسه استراتژی و امنیت اورشلیم» است، برای اولین بار در اوایل دهه 1990 میلادی، هنگامی که در بخش اطلاعات نظامی فعال بود، نسبت به خطرات جاه‌طلبی‌های هسته‌ای رژیم ایران هشدار داد.

به گفته «بی‌بی‌سی»، عمیدرور ارزیابی تیره و تاری از آخرین تحولات خاورمیانه دارد. او می‌گوید: «اسرائیل نمی‌تواند در شرایطی زندگی کند که ایرانی‌ها هر روز به بمب اتم نزدیک‌تر می‌شوند؛ و به زودی باید تصمیم بگیرد که چگونه پیشرفت آنها را متوقف کند.»

عمیدرور تاکید می‌کند: «من راه دیگری به جز بمباران تاسیسات هسته‌ای ایران نمی‌بینم، چون رژیم ایران حاضر نیست از رویای خود مبنی بر داشتن یک چتر هسته‌ای، که تحت آن بتواند اقدامات تهاجمی‌ خود را افزایش دهد، عقب‌نشینی کند.»

اسرائیل تا کنون دو مرتبه، یک بار در عراق در سال 1981 و بار دیگر در سوریه در سال 2007، اقدام به نابودی تاسیسات هسته‌ای دشمنان خود کرده است. با این وجود، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که مورد ایران، که دارای سایت‌های متعدد هسته‌ای زیرزمینی در سراسر کشور است، متفاوت است، به ویژه که رژیم ایران می‌تواند عملیات تلافی‌جویانه گسترده‌ای علیه اسرائیل انجام دهد.

عمیدرور در این باره به «بی‌بی‌سی» گفته است: «البته همه در اسرائیل می‌دانند که حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران ممکن است به یک جنگ بسیار پیچیده منجر شود». ایران تهدید کرده به هر گونه حمله‌ای «پاسخی تکان‌دهنده» بدهد.

احتمالا در واکنش به تهدیدهای ایران، طی اقدامی نمادین در پایان رزمایش هوایی اخیر در اسرائیل، دو جنگنده اسرائیلی یک بمب‌افکن آمریکایی که قادر به حمل «بمب سنگرشکن» است، که می‌تواند برای هدف قرار دادن تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی ایران به کار رود، را در حریم هوایی اسرائیل اسکورت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید