استرالیا حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

پیش از این دولت استرالیا تنها شاخه نظامی حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت استرالیا از قراردادن هر دو شاخه نظامی و سیاسی حزب‌الله لبنان در فهرست گروه‌های تروریستی خبر داد.

کارن اندروز، وزیر کشور استرالیا چهارشنبه، 24 نوامبر، گفت: «حزب‌الله لبنان به انجام حملات تروریستی و حمایت از سازمان‌های تروریستی ادامه می‌دهد و تهدیدی جدی برای استرالیا است».

سفارت اسرائیل در کانبرا نیز با استقبال از تصمیم استرالیا در قرار دادن تمامیت حزب‌الله در فهرست گروه‌های تروریستی گفت: «هیچ تفاوتی بین شاخه‌های سیاسی و نظامی سازمان تروریستی حزب‌الله وجود ندارد و این تصمیم برای مبارزه با تهدید ماندگار تروریسم ضروری بود.»

دولت استرالیا پیش از این مانند برخی از کشورهای اروپایی تنها شاخه نظامی حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود اما اکنون هر دو شاخه نظامی و سیاسی این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

پیشتر ایالات متحده از سازمان ملل خواسته بود که کل حزب‌الله را در فهرست تروریسم قرار دهد. قانون‌گذاران آمریکایی نیز خواستار درج هر دو شاخه حزب‌الله در فهرست تروریسم از سوی اتحادیه اروپا شدند. ایالات متحده این حزب را از سال 1997 به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کرده است.

اتریش با فرا رفتن از تصمیم اتحادیه اروپا که تنها شاخه نظامی حزب‌الله را تروریستی اعلام کرده، فعالیت این حزب در خاک خود را ممنوع و هر دو شاخه آن را در فهرست تروریسم قرار داد.

در همین رابطه الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش، گفت: «این گام واقعیت حزب‌الله را منعکس می‌کند که بین بخش نظامی و سیاسی تمایزی قائل نمی‌شود و کل حزب را یک مجموعه واحد به‌شمار می‌آورد.»

در ژانویه 2020، وزارت خزانه‌داری بریتانیا کل مجموعه حزب‌الله را یک گروه تروریستی نامید و تصمیم گرفت دارایی‌های آن را مسدود کند. پس از آن وزارت کشور آلمان نیز فعالیت هر دو شاخه نظامی و سیاسی حزب مذکور را در خاک خود ممنوع اعلام کرد.

هلند اولین کشور اروپایی بود که در سال 2004 فعالیت هر دو شاخه حزب‌الله را در خاک خود ممنوع کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید