ویدیو: حوثی‌ها فرودگاه بین‌المللی صنعا را به پایگاهی‌ نظامی تبدیل کردند

فرودگاه بین‌المللی صنعا زیرنظر کارشناسان نظامی ایران و حزب‌الله لبنان به پایگاهی نظامی برای انجام اقدامات تروریستی حوثی‌ها و اقدامات خصمانه فرامرزی آنها تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن ویدیوهایی را در اختیار «العربیه» قرار داد که تمرین‌های شبه‌نظامیان حوثی برای آزمایش سامانه‌های موشکی ضد هوایی این گروه را نشان می‌دهد.

در این ویدیوها که دوشنبه، 22 نوامبر، به دست خبرنگار العربیه رسیده، مشاهده می‌شود که شبه‌نظامیان حوثی، هواپیماهای سازمان ملل را در صحنه‌سازی و سناریویی همانند هدف آزمایش سامانه موشکی ضد هوایی خود قرار می‌دهند.

Advertisement

این ویدئو شماری از نیروهای حوثی را نشان می‌دهد که آزمایش‌هایی را بر روی یک سیستم موشکی ضد هوایی و با استفاده از هواپیمای سازمان ملل در هنگام فرود و برخاستن آن در فرودگاه بین‌المللی صنعا، به عنوان هدفی مشابه اجرا کردند تا از دقت و کارایی این سامانه، اطمینان حاصل کنند.
در این آزمایش‌های نظامی حوثی هواپیمای سازمان ملل به عنوان یک هدف هوایی متحرک در شبیه‌سازی سناریوهای رهگیری و انهدام، در نظر گرفته شده است.

کارشناسانی نظامی ایران و حزب‌الله

در این ویدئو همچنین یک کارشناس خارجی ناظر بر فرآیند آزمایش و پرتاب مستقیم موشک به وسیله حوثی‌ها مشاهده می‌شود که دخالت عوامل سپاه پاسداران ایران و حزب‌الله در اجرای عملیات رزمی و تهدید آزادی ناوبری و تجارت جهانی را ثابت می‌کند و همچنین بیانگر انتقال دانش، پشتیبانی و ارائه آموزش از سوی ایران و حزب‌الله به شبه‌نظامیان حوثی است که نقض قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل به شمار می‌رود.

علاوه بر این صحنه‌های ضبط شده، اظهارات پیشین ائتلاف عربی در مورد اقدام حوثی‌ها به تبدیل فرودگاه صنعا به پایگاهی نظامی را تایید می‌کند که گفته بود حوثی‌ها با کمک‌های ایران و حزب‌الله کارگاه‌های نصب، کارگذاشتن بمب و انبار کردن موشک‌های بالستیک و پهپادها را در فرودگاه صنعا ایجاد کرده‌اند.

پل هوایی ایران

سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی رسمی ائتلاف عربی، در واکنش به این ویدئو، تاکید کرد که ایران، فرودگاه صنعا را پس از ایجاد یک پل هوایی در سال 2014 با میانگین 28 پرواز در هفته، به پایگاه نظامی تبدیل کرده بود و با انجام پروازهای مستقیم از تهران به صنعا از طریق خطوط هوایی ایرانی (ماهان ایر) انواع تسلیحات از جمله تسلیحات پیشرفته را برای شبه‌نظامیان حوثی انتقال می‌داد.

المالکی افزود که شبه‌نظامیان حوثی، فرودگاه را به پادگانی تبدیل کرده‌اند که شامل کارگاه‌های نصب، کارگذاشتن بمب، ذخیره‌سازی و پرتاب موشک‌های بالستیک و پهپادها به منظور هدف قرار دادن غیرنظامیان و مراکز غیرنظامی در داخل یمن است.

سرتیپ المالکی خاطرنشان کرد که فرودگاه صنعا به کانونی اصلی انجام حملات خصمانه فرامرزی تبدیل شده است.

شایان ذکر است که فرودگاه بین‌المللی صنعا به روی پرواز ناوبری هوایی سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی به منظور انتقال کمک‌های بشردوستانه و امدادی و همچنین انتقال کارکنان در عرصه فعالیت‌های بشردوستانه به صنعا باز است.

از این به گفته ائتلاف عربی این‌گونه تمرین‌ها، تهدیدی مستقیم علیه امنیت حریم هوایی هواپیماهای سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی و کارکنان آنها بوده و جان آنها را به خطر می‌اندازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید