وزیر دفاع اسرائیل: از توافق گسترده‌تر، قوی‌تر و طولانی‌تر با ایران استقبال می‌کنم

گفته می‌شود مقامات آمریکایی قصد دارند فعلا قید «توافق گسترده‌تر، قوی‌تر، و طولانی‌تر» را بزنند و با تهران به «توافق موقت» برسند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، با استفاده از واژگان مورد علاقه مقامات دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، گفت از «توافق گسترده‌تر، قوی‌تر، و طولانی‌تر» برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» استقبال می‌کند.

به گزارش «جروزالم پست»، دوشنبه 22 نوامبر 2021، گانتز روز یکشنبه در جریان کنفرانسی درباره چالش‌های استراتژیک پیش روی اسرائیل گفت: «من از یک توافق گسترده‌تر، قوی‌تر، و طولانی‌تر، که برنامه اتمی ایران را به نقطه اول بازگرداند، توانایی‌های فعلی‌اش را از بین ببرد، و به بازرسی‌های مؤثر در تاسیسات هسته‌ای و تسلیحاتی آن بینجامد، استقبال می‌کنم».

گانتز، در آستانه از سر گیری مذاکرات اتمی وین در 29 نوامبر، ظاهرا به منظور یادآوری به دولت بایدن چنین موضعی گرفته است. مطابق برخی گزارش‌ها، مقامات آمریکایی، نگران از اینکه ممکن است اوضاع از کنترل آنها خارج شود، قصد دارند فعلا قید «توافق گسترده‌تر، قوی‌تر، و طولانی‌تر» را بزنند، و با تهران به «توافق موقت»ی برسند که مطابق آن کماکان توانایی‌های هسته‌ای خود را حفظ می‌کند.

وزیرخارجه اسرائیل در سخنرانی خود تاکید کرد: «رژیم ایران خود را یک هژمون می‌بیند، و به طور سیستماتیک نیروهای تروریستی را تجهیز می‌کند، و ایدئولوژی رادیکال، تسلیحات، منابع مالی، و نیروهای انسانی خود را به سراسر خاورمیانه صادر می‌کند.»

او افزود: «ایران، همانطور که در جریان حمله به آرامکو دیدیم، منابع اقتصادی را هدف قرار می‌دهد؛ و همانطور که در جریان حمله به نفتکش مرسر استریت دیدیم، تجارت جهانی را مختل می‌کنند؛ و همانطور که در انتخابات عراق دیدیم، فرآیندهای دموکراتیک را بر هم می‌زند؛ و همانطور که در لبنان و سوریه می‌بینیم، دولت‌ها را از بین می‌برد.»

در همین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه گفت ایالات متحده در جریان مذاکرات احیای برجام «گام‌های یکجانبه» برنخواهد داشت.

وی که در کنفرانسی مطبوعاتی سخن می‌گفت، تاکید کرد: «ما به صراحت گفته‌ایم که گام‌های یکجانبه برنخواهیم داشت. بازگشت متقابل به مفاد برجام به نفع ایالات متحده است، به نفع کشورهای 1+5 است، و به نفع ایران است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید