نخست‌وزیر اسرائیل: تل‌آویو به «برجام» تعهدی ندارد

به گفته نفتالی بنت، تهران در زیر چتر هسته‌ای به دنبال ایجاد هژمونی شیعه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل با تاکید بر عدم التزام این کشور به هر گونه توافق جدید با ایران گفت، اشتباهی را که در سال 2015 پس از امضای «برجام» مرتکب شدیم، تکرار نخواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری «جروزالم‌پست»، بنت، سه‌شنبه، 23 نوامبر در اظهاراتی عنوان کرد، در صورتی که برجام به امضای ایالات متحده آمریکا هم برسد، اسرائیل حق مخالفت با این توافق و اقدام علیه ایران را برای خود محفوظ می‌داند.

او در این زمینه تصریح کرد: «حتی اگر برجام احیا شود، اسرائیل خود را متعهد به آن نمی‌داند.»

بنت مقابله اسرائیل علیه ایران را، «نبرد همه جهان علیه رژیم اسلام‌گرای افراطی» دانست و گفت: «تهران در زیر چتر هسته‌ای به دنبال ایجاد هژمونی شیعه است.»

او در ادامه با تأکید بر این‌که «اسرائیل چشم از فعالیت‌های ایران برنمی‌دارد»، گفت: «امیدواریم جهان اقدامات ایران را نادیده نگیرد.»

نخست‌وزیر اسرائیل برجام را به «قرص‌ خواب‌آور» تشکیلات دفاعی اسرائیل تشبیه کرد و افزود، توافق هسته‌ای سال 2015 باعث آمادگی کمتر اسرائیل برای حمله شد.

او در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به فعالیت‌های فرامرزی ایران در منطقه گفت: « ایران در دهه گذشته با استفاده از نیروهای شبه‌نظامی و موشک‌ها اسرائیل را محاصره کرده است.»

او در این زمینه تصریح کرد: «این‌که به دنبال مهره‌های گماشته‌شده توسط سپاه قدس بگردیم منطقی نیست. باید به سرمنشأ اصلی برسیم.»

نفتالی بنت در ادامه خواستار افزایش سرمایه‌گذاری در زمینه «موشکی، جنگ سایبری، لیزری و دیگر فناورهای مختلف» شد.

آیال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل نیز پیشتر هشدار داده بود که در صورت دستیابی ایران به بمب اتم، جهان با تهدیدهای بی‌سابقه‌ای روبرو خواهد شد.

او تاکید کرد که جامعه جهانی باید با قاطعیت مقابل بلندپروازی‌های رژیم ایران بایستد و مانع دستیابی ایران به بمب اتم شود، در غیر این صورت منطقه و جهان با تهدیدهای بی‌سابقه‌ای مواجه خواهند شد.

مشاور امنیت ملی اسرائیل همچنین دستیابی ایران به بمب اتم را مقدمه‌ای برای مسابقه تسلیحات اتمی در منطقه و فروپاشی پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای دانست.

روزنامه «هاآرتص» نیز گزارش داده بود که «نهادهای اطلاعاتی اسرائیل» پیش‌بینی کرده‌اند که نمایندگان ایران به سختی بر مواضع خود در مذاکرات وین پافشاری کرده و درصدد کسب امتیازات بیشتری از کشورهای غربی خواهند بود اما ایالات متحده که به‌صورت مستقیم در این مذاکرات حضور ندارد، برای نهایی کردن این توافق، «تقریبا با همه خواسته‌های ایران موافقت خواهد کرد.»

دور جدید مذاکرات اتمی وین قرار است میان ایران و کشورهای 1+4 در 29 نوامبر جاری برگزار شود. این مذاکرات در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید ایران متوقف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید