شبه‌نظامیان حوثی 30 نفر را در سفارت آمریکا بازداشت کرده‌اند

هر چند میانجی‌گری‌ها به آزاد شدن کارمندان محلی سفارت آمریکا در یمن انجامید اما حوثی‌ها همچنان تعداد دیگری از آنها را در بازداشت خود دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گزارش منابع «العربیه» طی دو روز گذشته اخباری مبنی بر اقدام شبه‌نظامیان حوثی نیابتی ایران در یمن به آزاد کردن کارمندان محلی سفارت آمریکا در صنعا که پیش‌تر توسط این گروه نیابتی ایران بازداشت شده‌اند، فاش شد.

منابع العربیه دوشنبه، 22 نوامبر، تاکید کردند که اخبار درز یافته طی دو روز گذشته حاکی از آن است که شبه‌نظامیان حوثی، چند روز پس از بازداشت کارمندان محلی سفارت آمریکا در صنعا، اقدام به آزاد کردن آن‌ها کردند.

بر اساس اطلاعات موجود، شبه‌نظامیان حوثی طی یک ماه گذشته، 30 نفر از کارمندان محلی را که در سفارت آمریکا کار کرده یا با این سفارتخانه همکاری داشتند، را بازداشت کرده‌اند.

به گفته منابع العربیه، میانجی‌گری‌ها باعث شد حوثی‌ها، یمنی‌هایی را که در سفارت واشنگتن کار می‌کردند، آزاد کنند ولی بار دیگر کارکنانی دیگر را دستگیر کردند که این عده، هنوز هم در بازداشت این گروه شبه‌نظامی هستند.

این منابع افزودند که مسئولان آمریکایی، شبه‌نظامیان حوثی را پس از تعرض آن‌ها به ساختمان سفارت آمریکا در صنعا، به دزدی متهم می‌کنند.


در واکنش به این تحول وزارت خارجه ایالات متحده ضمن تایید بازداشت 30 کارمند محلی سفارت آمریکا طی ماه گذشته در یمن توسط شبه‌نظامیان حوثی و آزاد شدن تعدادی از آنها با همکاری شرکای واشینگتن، تاکید کرد بسیاری از این افراد همچنان در بازداشت حوثی‌ها هستند.

وزارت خارجه ایالات متحده با تاکید بر این که تلاش‌ها برای آزادی افرادی که همچنان در بازداشت حوثی هستند، متوقف نخواهد شد، افزود که از جمله بازداشت شدگان توسط حوثی‌ها کارمندانی هستند که با سازمان ملل در یمن همکاری می‌کردند.

تاکید بر اولویت آمریکا برای باز پس گیری سفارت

شایان ذکر است که کاتی وستلی، کاردار سفارت ایالات متحده در یمن، شنبه گذشته تاکید کرد که آزادی کارکنان محلی سفارت آمریکا که در بازداشت حوثی‌ها هستند و بازگرداندن کنترل به مجتمع دیپلماتیک آمریکا در یمن، از اولویت بالایی برخوردار است.

او در پیامی که در حساب توییتری سفارت آمریکا منتشر کرد، افزود: «اولویت اصلی، تضمین آزادی فوری همه کارمندان محلی بازداشت شده سفارت (آمریکا) در یمن، به دست گرفتن کنترل مجدد بر محوطه دیپلماتیک مقر سفارت آمریکا در صنعا و جلوگیری از آزار رسانی حوثی‌ها به کارمندان محلی سفارت است.»

او افزود: «من به تیم خود دستور دادم با هماهنگی فرستاده ویژه ایالات متحده در امور یمن و جامعه بین‌المللی، با به کارگیری تمام ابزارهای دیپلماتیکی که در دسترس ما است، برای رسیدن به این هدف اقدام کنند. ما تا تحقق این هدف از پای نخواهیم نشست.»

وستلی همچنین تاکید کرد که ایالات متحده، همچنان به یک راه حل سیاسی پایدار برای بحران جاری در یمن، پایبند است.

شایان ذکر است که شبه‌نظامیان حوثی در ماه نوامبر جاری به محوطه سفارت آمریکا در خیابان شرایتون در صنعا، یورش برده و پس از اشغال آن مقادیر زیادی از تجهیزات و وسایل داخل سفارتخانه را غارت کردند.

عملیات یورش به سفارت، چند روز پس از ربوده شدن سه کارمند محلی سفارت آمریکا انجام گرفت. پیش از آن نیز شبه‌نظامیان نیابتی ایران نزدیک به 22 نفر دیگر از کارکنان محلی سفارت آمریکا در صنعا را ربودند بودند که اغلب آنها به عنوان بخشی از نگهبانانی بودند که از ساختمان سفارت، محافظت می‌کردند.

سفارت آمریکا در سال 2015 پس از تصرف پایتخت یمن از سوی شبه‌نظامیان حوثی، بسته شد، اما برخی از کارمندان یمنی تا قبل از دستگیر شدن از سوی شبه‌نظامیان حوثی در چند روز پیش، به دورکاری مشغول بوده یا به عنوان نگهبان ساختمان سفارت فعالیت داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید