بمباران سایت‌های مخفی موشک‌های بالستیک در صنعا

ائتلاف عربی: شبه‌نظامیان حوثی از بیمارستان‌ها، سازمان‌ها و مناطق مسکونی در صنعا به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن اعلام کرد، جنگنده‌های این ائتلاف سایت‌های مخفی موشک‌های بالستیک حوثی‌ها در صنعا را هدف قرار دادند.

ائتلاف عربی، سه‌شنبه، 23 نوامبر، در بیانیه‌ای تصریح کرد که در حملات هوایی نیروهایش، یکی از سایت‌های موشکی در منطقه «ذهبان» واقع در صنعا به کلی منهدم شده است.

ائتلاف ویدیویی از وقوع انفجارهای شدید در زاغه‌های ذخیره موشک‌های بالستیک در صنعا نیز منتشر کرد.

طبق بیانیه‌ ائتلاف، شبه‌نظامیان حوثی سایت‌های مخفی موشک‌های بالستیک خود را در کنار بیمارستان‌ها، نهادهای غیرنظامی و مناطق مسکونی در صنعا قرار داده‌اند و از این اماکن به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند. با این حال ائتلاف عربی تاکید کرد که در عملیات خود همه اقدامات پیشگیرانه برای عدم آسیب به غیرنظامیان و مراکز غیرنظامی را مدنظر دارد.

ائتلاف همچنین پیش از آغاز حملات هوایی به اهداف نظامی حوثی‌ها در صنعا، از غیرنظامیان خواسته بود که از تجمع و نزدیکی به اماکن نظامی خودداری کنند.

«العربیه» دوشنبه به ویدیوهایی از ائتلاف عربی دست یافت که نشان می‌داد، شبه‌نظامیان حوثی در حال آزمایش یک سیستم دفاع هوایی موشکی هستند.

آموزش حوثی‌ها توسط سپاه پاسداران

در این ویدیو‌ها تعدادی کارشناس خارجی پرتاب موشک ضد هوایی را به حوثی‌ها آموزش می‌دهند. منابع یمنی گزارش دادند که این کارشناسان اغلب عناصری از سپاه پاسداران ایران و حزب‌الله لبنان بوده که حضور آنها نقض قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل در رابطه با عدم حمایت از شبه‌نظامیان حوثی به‌شمار می‌رود.

حوثی‌ها با کمک سپاه پاسداران در حمله به کشتی‎ها و اخلال در کشتیرانی بین‌المللی و تجارت جهانی نیز اقدام می‌کنند.

تبدیل فرودگاه صنعا به پادگان نظامی

در همین رابطه سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی گفت که حوثی‌ها و سپاه پاسداران در سال‌ 2014 پیش از آغاز عملیات ائتلاف عربی، فرودگاه بین المللی صنعا را به پایگاهی نظامی و زاغه‌ای برای پنهان‌کردن اسلحه و موشک‌های بالستیک ساخت ایران تبدیل کرده بودند.

او افزود، پیش از آغاز عملیات ائتلاف عربی و محاصره هوایی صنعا، سپاه پاسداران هفته‌ای 28 پرواز از تهران به این شهر توسط شرکت هواپیمایی «ماهان ایر» انجام می‌داد و در این پروازها، انواع سلاح‌های پیشرفته و قطعات موشک برای حوثی‌ها ارسال می‌شد.

او تاکید کرد که سپاه پاسداران و حوثی‌ها طی مدت مذکور، فرودگاه صنعا را به پادگانی برای ذخیره انواع اسلحه، گارگاهی برای ساخت و مونتاج موشک‌های بالستیک و پهپاد و پرتاب آنها به اهداف غیرنظامی در داخل و خارج یمن تبدیل کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید