صدر: برخی‌ها با فشار بر کمیسیون انتخابات می‌خواهند نتایج را تغییر دهند

احزاب وابسته به ایران که در انتخابات پارلمانی اخیر عراق شکست خوردند خواستار ابطال نتایج آن هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر، رهبر جریان صدری‌ها در عراق، با تاکید بر اینکه نباید کسی در کار کمیسیون عالی انتخابات دخالت کند گفت برخی خواهان تغییر نتایج انتخابات هستند.

صدر، شامگاه یک‌شنبه، 21 نوامبر، از همه طرف‌های سیاسی دارای نفوذ در ساختار دولت عراق خواست تا از مداخله در کار کمیسیون عالی انتخابات خودداری کنند.

رهبر جریان صدری‌ها در توییتی در حساب توییتر خود نوشت: «ما با افتخار سلامتی روند انتخابات و حرفه‌ای بودن عملکرد کمیسیون عالی مستقل انتخابات در تمام مراحل و جزئیات کار آن را اعلام می‌کنیم و در عین حال به شدت با مداخله دیگران برای تغییر نتایج انتخابات مخالفیم».

او افزود: «ما پاکی و درستکاری اعضای کمیسیون عالی مستقل انتخابات را تأیید می‌کنیم.»

مختل کردن روند تشکیل حکومت اکثریت

صدر در توئیت‌های خود همچنین «همه فشارهای سیاسی و امنیتی که از ابتدا تاکنون بر اعضای کمیسیون مستقل انتخابات وارد شده را محکوم کرد».

او تاکید کرد: «برخی می‌خواهند نتایج انتخابات را تغییر دهند تا از روند تشکیل حکومت بر آمده از اکثریت آراء مردم عراق را مختل کنند».

گفتنی است که شبه‌نظامیان «عصائب اهل الحق» و دیگر احزاب و شبه‌نظامیان وابسته به ایران از جمله حزب الله عراق که در انتخابات پارلمانی اخیر عراق شکست خوردند، خواستار ابطال نتایج این انتخابات پارلمانی شدند. این احزاب که اغلب به جناح‌های شبه‌نظامی تحت پوشش حشد الشعبی وابسته هستند، به دادگاه فدرال شکایت کرده‌اند.

بر اساس نتایج اولیه، «جریان صدری‌ها» وابسته به مقتدی صدر با کسب 73 کرسی در صدر نتایج اولیه قرار گرفت، در حالی که فراکسیون «التقدم» به رهبری محمد الحلبوسی، رئیس فعلی پارلمان، 38 کرسی را به دست آورد.

فراکسیون «دولت قانون» به رهبری نوری المالکی، نخست وزیر سابق، با 34 کرسی در جایگاه سوم قرار گرفت.

در این میان، «ائتلاف الفتح»، چتر سیاسی جناح‌های مسلح، بازنده اصلی انتخابات با تنها 16 کرسی است. این جریان در انتخابات سال 2018 که پس از جنگ علیه «داعش» انجام شد، 48 کرسی کسب کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید