آزادی چهار شخصیت برجسته سیاسی پس از توافقنامه سیاسی خارطوم

در این دیدار، بازگشت مجدد عبدالله حمدوک به پست نخست‌وزیری مورد بحث وبررسی قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از امضای توافقنامه سیاسی بین عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان و عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر این کشور، مقامات خارطوم 4 شخصیت برجسته سیاسی این کشور را آزاد کردند.

خبرنگار «العربیه»، دوشنبه، 22 نوامبر، در گزارشی از سودان خبر داد که مقامات این کشور عمر الدقیر، رئیس‌ حزب کنگره سودان، یاسر عرمان، معاون جنبش آزادی‌بخش مردم سودان، علی السنهوری، رئیس حزب بعث سودان و صدیق صادق المهدی از حزب امت سودان را آزاد کردند.

کاخ ریاست جمهوری خارطوم، روز گذشته و با حضور حمدان دقلو، جانشین شورای حکومتی، شاهد توافق سیاسی البرهان و حمدوک بود.

آزادی زندانیان سیاسی

در این توافقنامه بر آزادی همه زندانیان سیاسی، آغاز گفت‌وگوی ملی برای ایجاد کنگره بازنویسی قانون اساسی و لغو فرمان برکناری نخست‌وزیر توافق شد.

در این توافقنامه همچنین بر تشکیل هر چه سریعتر نهادهای مرحله گذار نیز توافق حاصل شد.

مفاد توافقنامه

این توافقنامه شامل بندهایی از جمله تشکیل ارتش ملی یکپارچه و بازسازی کمیته «برچیدن رژیم عمرالبشیر» و همچنین بررسی عملکرد این کمیته نیز بود.

البرهان و حمدوک بر ضرورت اجرای «توافقنامه صلح جوبا» نیز تأکید کرده و به توافق رسیدند که می‌باید از انتقال به‌موقع قدرت به یک حکومت غیرنظامی اطمینان حاصل کرد.

به گفته این منابع، دیداری که بین البرهان و حمدوک انجام شد، اولین دیداری است که پس از خروج نخست‌وزیر از خانه فرمانده ارتش در ماه اکتبر و ابقای او در حصر خانگی صورت می‌گیرد.

در این دیدار، بازگشت مجدد عبدالله حمدوک به پست نخست‌وزیری مورد بحث وبررسی قرار گرفت.

از ماه گذشته میانجی‌گری‌های متعددی برای تشکیل دولت جدید آغاز شد، اما حمدوک همواره بر پایبندی خود به شرط آزادی بازداشت‌شدگان و لغو مراحل استثنایی که ارتش اعلام کرد، تاکید داشت.

گفتنی است که اقدامات ارتش سودان در 25 اکتبر گذشته (2021) و اعلام وضعیت فوق العاده و انحلال دولت قبلی و شورای حاکمیتی قبلی با محکومیت آمریکا و آفریقا مواجه شد.

علاوه بر این بسیاری از نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای خواستار بازگشت سودان به مسیر دموکراتیک و مشارکت میان نیروهای نظامی و غیرنظامی طبق توافق سال 2019 شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید