«اختلاف با روس‌ها» دلیل عمده اخراج جواد غفاری فرمانده نيروهاى ايران از سوریه

جواد غفاری در سال 2016 پس از کشته‌شدن پاسدار حسین همدانی، از سوی قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس برای فرماندهی نیروهای ایرانی و دیگر شبه‌نظامیان فرقه‌ای در سوریه گماشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

برخلاف ادعای مقامات نظامی ایران مبنی بر پایان ماموریت احمد مدنی، فرمانده ارشد سپاه پاسداران، ملقب به جواد غفاری که ماه گذشته به‌طور ناگهانی از خاک سوریه اخراج شد، منابع آگاه «العربیه» جزئیات بیشتری درباره دلایل اصلی اخراج این فرمانده از سوریه به‌دست آورده است.

جواد غفاری، در سال 2016، پس از کشته‌شدن پاسدار حسین همدانی، از سوی قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس و طراح و مجری اصلی پروژه تاسیس شبه‌نظامیان نیابتی تهران در منطقه، برای فرماندهی نیروهای ایرانی و دیگر شبه‌نظامیان فرقه‌ای تحت پوشش سپاه قدس در سوریه گماشته شد.

منابع آگاه العربیه، جزئیات جدیدی از وجود اختلافات میان غفاری با نیروهای ارتش سوریه و نیروهای روسی به‌ویژه در رابطه با چگونگی تعامل با نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ مستقر در سوریه خبر دادند.

اگرچه تهران منکر اخراج فرمانده ارشد خود به‌دلیل تصمیمات خارج از عرف و مخالف منافع دولت سوریه و مغایر با منافع روس‌ها شده است، اما اخبار و تحولات میدانی حقایق دیگری را نشان می‌دهد.

منابع العربیه گفتند، نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان فرقه‌گرای وابسته به سپاه در بسیاری از مناطق از جمله حومه الرقه، تنها چند روز پس از خروج غفاری در اواسط اکتبر گذشته از مواضع خود عقب‌نشینی کرده و به جاهای دیگری منتقل شدند. این منابع خبر دادند که تغییرات در رده‌های فرماندهی و اخراج غفاری از سوریه باعث سردرگمی شدید نیروهای وابسته به ایران در سوریه شده است.

آشفتگی نیروهای وابسته به ایران

در همین حال، منابع رسانه‌ای اپوزیسیون سوریه نیز گزارش دادند که دستورات فوری به فرماندهان شبه‌نظامیان سپاه در سوریه که از سوی فرماندهان ایرانی مستقر در عراق صادر شده، بیانگر ایجاد تغییرات اساسی در ساختار تشکیلات امنیتی این شبه‌نظامیان بوده و این تغییرات ناگهانی از جمله اخراج غفاری، نیروهای وابسته به ایران را سردگم کرده است.

منابع رسانه‌ای اظهار داشتند، تغییرات تنها به اخراج غفاری محدود نبوده و شامل تغییر و اخراج حدود 20 افسر امنیتی وابسته به سپاه در مراکز حساسی چون فرودگاه نظامی تی-4 و مراکز امنیتی شهر تدمر، الرقه و قامشلی نیز خواهد شد.

این تغییرات شامل اخراج اردشیر ریزان، مسئول امنیتی در فرودگاه تیفور، حاج دهقان، فرمانده نیروهای مستقر در حمص شرقی و ابوصلاح العتیق، فرمانده نیروهای ایرانی در شهر تدمر و مسئول هدایت و رهبری نیروهای تازه وارد به شرق حمص نیز بوده است.

این اطلاعات می‌افزاید، قرار است به‌زودی پرونده‌های امنیتی سپاه به مقامات جدید تحویل داده شود و سپس فرماندهان پیشین به عراق و ایران منتقل شوند.

اقدامی برای کاهش تلفات حملات اسرائیل

برخی ناظران سیاسی، تحولات اخیر را به راهبرد جدید ایران برای مقابله و کاهش هزینه‌های حملات اسرائیل و حملات «داعش» در آن منطقه عنوان کرده‌اند.

ناظران همچنین این تغییرات را به تحولات دیگری مانند مذاکرات اتمی وین ربط داده‌اند.

اقدامات نظامی آنکارا در شمال سوریه نیز باعث شد تا ایران با تغییر راهبرد خود در آن منطقه و تغییر غفاری، فضای بیشتری برای نیروهای روسی ایجاد کند، چرا که به نظر ایرانی‌ها حضور روسیه در آن منطقه از تحرکات و جاه‌طلبی‌های نظامی ترکیه در شمال سوریه خواهد کاست.

شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه
شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه

مخالفت روسیه با پیشنهاد غفاری

تغییرات گسترده و جایگزینی فرماندهان سپاه در سوریه همزمان با نشست مستشاران ایرانی با افسران روسی در فرودگاه تی-4 واقع در شرق حمص با هدف کاهش حملات اسرائیل به مواضع سپاه به این فرودگاه صورت گرفت.

به گزارش منابع خبری، فرمانده ارشد سپاه در نشست با روس‌ها، از آنها خواست تا در برخی از مراکز نظامی تحت کنترل ایران مانند فرودگاه تی-4 حضور داشته باشند تا مانع حملات اسرائیل به نیروهای ایرانی شوند.

اما افسران روسی این موضوع را نپذیرفته و به غفاری یادآور شدند که تنها راه جلوگیری از حملات سنگین و مکرر اسرائیل، خروج نیروهای ایرانی از فرودگاه تی-4 و سپردن کامل آن به دست روس‌ها است.

به گفته منابع مذکور، غفاری با پیشنهاد روس‌ها برای ترک فرودگاه مخالفت کرد اما پس از اخراج او احتمالا نیروهای ایران تاب تحمل حملات هوایی اسرائیل را نداشته و ناچارا باید فرودگاه را به روس‌ها بسپارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم