امضای توافقنامه سیاسی در سودان میان حمدوک و البرهان

شخصیت‌های مستقل سودانی نقش مهمی در آشتی ملی میان البرهان و حمدوک ایفا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان و ژنرال عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان با حضور حمدان دقلو، جانشین شورای حکومتی در کاخ ریاست جمهوری این کشور در خارطوم، توافقنامه سیاسی امضا کردند.

در این توافقنامه که عصر یک‌شنبه 21 نوامبر به امضا رسید، بر آزادی همه زندانیان سیاسی، آغاز گفت‌وگوی ملی برای ایجاد کنگره بازنویسی قانون اساسی و لغو فرمان برکناری نخست‌وزیر توافق شد.

در این توافقنامه بر تشکیل هر چه سریعتر نهادهای مرحله گذار نیز توافق حاصل شد.

عبدالله حمدوک، پس از امضای توافقنامه سیاسی با ارتش این کشور گفت، می‌توان کشور را در مسیر درستی هدایت و رهبری کرد.

او با اشاره به این که «منافع سودان در اولویت همه نیروها است» افزود، هدف ما جلوگیری از کشتار مردم سودان است.

نخست‌وزیر سودان خاطرنشان کرد که امضای توافقنامه تمام مشکلات دوران گذار را حل کرده و گذار دموکراتیک در سودان را تقویت و تسهیل خواهد کرد.

از سوی دیگر، عبدالفتاح البرهان پس از امضای توافق‌نامه سیاسی با حمدوک گفت، توافق‌نامه مذکور، مبنای همکاری و فعالیت در دوران گذار است.

او با تاکید بر این که «حمدوک همچنان مورد اعتماد نیروهای مسلح سودان است»، ابراز داشت که هر دو طرف با نظر به مرحله گذار، درصدد برنامه‌ریزی برای آینده کشور هستند.

البرهان ادامه داد که ارتش سودان خواهان حذف هیچ یک از نیروهای سیاسی کشور نبوده و فرماندهان ارتش برای ادامه روند دموکراتیک و انجام انتخابات آزاد و عادلانه تلاش خواهند کرد.

او یادآور شد که در طی بحران سیاسی، ارتش ارتباط با حمدک را قطع نکرده بود.

پیش از این منابع العربیه گزارش دادند که شب گذشته البرهان و حمدوک با یکدیگر دیدار کردند.

این منابع گفتند که انتظار می‌رود طی ساعات آینده یک توافق سیاسی بین نیروهای سیاسی و ارتش سودان اعلام شود.

شرایط حمدوک برای بازگشت

به گفته این منابع، دیداری که بین البرهان و حمدوک انجام شد، اولین دیداری است که پس از خروج نخست‌وزیر از خانه فرمانده ارتش در ماه اکتبر و ابقای او در حصر خانگی صورت می‌گیرد.

در این دیدار، بازگشت مجدد عبدالله حمدوک به پست نخست‌وزیری مورد بحث وبررسی قرار گرفت.

بر اساس اطلاعاتی که به العربیه رسیده است، شخصیت‌های برجسته و مستقل سودانی نقش مهمی در ایجاد این تفاهم سیاسی میان حمدوک و البرهان ایفا کردند.

حمدوک در این دیدار بر آزادی تمامی زندانیان سیاسی که در جریان تغییرات ماه اکتبر ارتش بازداشت شدند، اصرار کرده است. منابع مذکور گفته‌اند که دو طرف درباره آزادی زندانیان سیاسی به توافق رسیدند.

او همچنین خواستار تصویب ماده‌ای قانونی شده که به موجب آن نخست‌وزیر سودان از سوی فرمانده کل نیروهای مسلح منصوب نمی‌شود.

او در ادامه بر پایبندی خود به تشکیل دولت تکنوکرات با صلاحیت‌ و با مشارکت امضاکنندگان توافق «جوبا» تاکید کرده است.

این منابع افزودند، کمیته بررسی مفاد سند قانون اساسی که از شخصیت‌های حقوقی ملی تشکیل شده است، امروز تشکیل جلسه می‌دهد تا نکات بحث برانگیز درباره بازگشت مجدد حمدوک را حل و فصل کند.

از ماه گذشته میانجی‌گری‌های متعددی برای تشکیل دولت جدید آغاز شد، اما حمدوک همواره بر پایبندی خود به شرط آزادی بازداشت‌شدگان و لغو مراحل استثنایی که ارتش اعلام کرد، تاکید داشت.

گفتنی است که اقدامات ارتش سودان در 25 اکتبر گذشته (2021) و اعلام وضعیت فوق العاده و انحلال دولت قبلی و شورای حاکمیتی قبلی با محکومیت آمریکا و آفریقا مواجه شد.

علاوه بر این بسیاری از نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای خواستار بازگشت سودان به مسیر دموکراتیک و مشارکت میان نیروهای نظامی و غیرنظامی طبق توافق سال 2019 شدند.

ایالات متحده آمریکا روز گذشته برای سومین بار به‌طور رسمی از سوی وزارت خارجه این کشور، بار دیگر از ارتش خواست تا حمدوک را به دولت بازگرداند و از معترضان و حق آزادی بیان آنها پشتیبانی کرد .

وزارت خارجه آمریکا و اتحادیه آفریقا خواستار عدم توسل نیروهای امنیتی سودان به زور علیه معترضان به وضعیت فوق‌العاده ارتش شدند.

اتحادیه آفریقا نیز که عضویت سودان را پس از تحولات 25 اکتبر به حالت تعلیق درآورد، روز شنبه در بیانیه‌ای از رهبران این کشور خواست تا «قانون اساسی و انتقال دموکراتیک» را محترم شمرده و حمدوک را به دولت بازگردانند.

موسی فکی محمد، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، «خشونت روز چهارشنبه علیه معترضان» سودانی را به شدت محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید