اسرائیل به جامعه جهانی درباره دستیابی ایران به بمب اتم هشدار داد

مقامات اسرائیلی گفتند که در صورت عملی‌شدن جاه‌طلبی‌های اتمی ایران، واقعیت منطقه برای همیشه تغییر خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آیال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل هشدار داد در صورت دستیابی ایران به بمب اتم، جهان با تهدیدهای بی‌سابقه‌ای روبرو خواهد شد.

او یک‌شنبه 21 نوامبر طی همایشی که مرکز بین‌المللی مطالعات استراتژیک در بحرین ترتیب داده بود، با اشاره به این که اسرائیل همواره از فعالیت‌های تخریبی و ویرانگر جمهوری اسلامی در منطقه سخن گفته است، افزود: «دستیابی ایران به بمب اتم به تشدید رفتارهای خصمانه این کشور منجر خواهد شد.»

وی تاکید کرد که جامعه جهانی باید با قاطعیت مقابل بلندپروازی‌های رژیم ایران بایستد و مانع دستیابی ایران به بمب اتم شود، در غیر این صورت منطقه و جهان با تهدیدهای بی‌سابقه‌ای مواجه خواهند شد.

مشاور امنیت ملی اسرائیل همچنین دستیابی ایران به بمب اتم را مقدمه‌ای برای مسابقه تسلیحات اتمی در منطقه و فروپاشی پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای دانست.

او‌ با یادآوری این که تهران پیشتر به‌دلیل برخورد مناسب جهانی از تلاش برای توسعه برنامه اتمی خود کوتاه آمده بود، خواستار وحدت و هماهنگی جامعه جهانی در ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی شد.

وی تصریح کرد که ایران برای تحقق اهداف جاه‌طلبانه اتمی خود به رفتارهای دوگانه برای کسب امتیازات بیشتر از جامعه جهانی ادامه خواهد داد.

اهداف مشترک

این سخنان هولاتا در کمیته موسوم به «شبه‌نظامیان، موشک‌ها و اشاعه تسلیحات اتمی» از کمیته‌های فرعی در همایش گفت‌وگوی منامه ارائه شد.

او در این همایش گفت که اسرائیل و‌ آمریکا در برخی اهداف با هم اختلاف نظر داشته اما در مورد عدم دستیابی ایران به بمب اتم و جلوگیری از نفوذ ویرانگر منطقه‌ای تهران با هم کاملا اتفاق نظر دارند.

پیش از این رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داد که تهران در آستانه از سرگیری مذاکرات اتمی وین با افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود در حال نزدیک‌شدن به نقطه بی‌بازگشت است.

در همان حال گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم به ادامه هدفمند کاهش سطح تعهدات اتمی ایران به‌ویژه افزایش درصد غنی‌سازی و افزایش حجم مواد غنی‌شده اشاره کرده بود.

قرار است مذاکرات اتمی وین برای احیای مجدد برجام که از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی در ژوئن گذشته متوقف شده است، در 29 نوامبر جاری میان ایران و قدرت‌های جهانی از سر گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید