یمن: نقش خرابکارانه ایران امنیت منطقه و کشتیرانی بین‌المللی را تهدید می‌کند

وزیر خارجه یمن: حوثی‌ها از پذیرش طرح‌های صلح طفره رفته و به تجاوزگری‌های خود در راستای اجرای توطئه‌ها و اقدامات «خرابکارانه» ایران ادامه می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معین عبدالملک، نخست وزیر یمن، گفت نقش «خرابکارانه» ایران در منطقه، امنیت و ثبات را تضعیف کرده و کشتیرانی بین‌المللی در تنگه باب‌المندب را تهدید می‌کند.

نخست‌وزیر یمن شنبه، 20 نوامبر، در ملاقات با سفیر فرانسه در یمن همچنین تاکید کرد که جدیت جامعه بین‌المللی که موضع یکپارچه‌ای در حمایت از دولت قانونی یمن و مخالفت با کودتا داشته است، مستلزم اتخاذ مواضع قاطعانه و فشارهای جدی از جمله تحریم‌های شدید علیه شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی و حامیان آن در تهران است.

احمد عوض بن مبارک، وزیر امور خارجه یمن نیز پیشتر خاطر‌نشان کرد که حوثی‌ها از پذیرش طرح‌های صلح طفره می‌روند و با سر سپردگی به اقدامات تجاوزکارانه خود در راستای اجرای توطئه‌های ویرانگر ایران، ادامه می‌دهند.

خبرگزاری یمن به نقل از بن مبارک در دیدارش با شیخ خلیفه الحارثی، نماینده وزارت امور خارجه عمان در امور دیپلماتیک، در حاشیه اجلاس امنیتی منامه گفت که ایران، خاک یمن را به سکویی برای باج‌گیری از کشورهای همسایه و تهدید علیه امنیت ناوبری جهانی و نه تنها یمن، تبدیل کرده است.

عملیات مین‌روبی و حملات علیه مواضع حوثی‌ها در 24 ساعت گذشته

از سویی دیگر به گزارش خبرنگار «العربیه»، یگان مهندسی نظامی نیروهای مشترک در ساحل غربی یمن شنبه، 20 نوامبر، عملیات مین‌روبی و برچیدن بقایای مهمات حوثی‌ها را در مناطق اخیراً آزاد شده در شمال و غرب منطقه حیس آغاز کرد.

این اقدام همزمان با آن انجام شد که نیروهای مشترک به طرف شهر البرح، مرکز منطقه مقبنه، در غرب شهر تعز، پیشروی کردند. این پیشروی‌ها چند ساعت پس از اعمال قدرت آتش بر منطقه البرح پس از کنترل کوه‌های استراتژیک الاعراف که بر مناطق وسیعی در البرح و حیس در جنوب الحدیده مشرف است، صورت گرفت.

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن نیز شنبه 20 از انجام 15 حمله علیه شبه‌نظامیان حوثی در مأرب و البیضاء ظرف 24 ساعت گذشته خبر داده و انهدام یک سامانه پدافند هوایی و 11 خودروی نظامی شبه‌نظامیان و کشته شدن بیش از 70 شبه‌نظامی حوثی در مأرب و البیضاء را اعلام کرد.

ائتلاف عربی همچنین افزود که 19 حمله را علیه شبه‌نظامیان حوثی و در پشتیبانی از نیروهای ساحلی و دفاع از غیرنظامیان در این منطقه انجام داده و در جریان عملیات‌ در ساحل غربی، یک مرکز فرماندهی و کنترل و همچنین محل نگهداری و هدایت پهپادها را نیز هدف قرار داده است

بیشترین بازدید موضوعات مهم