وزیر دفاع آمریکا: از امنیت متحدان خود در خاورمیانه حمایت خواهیم کرد

آستین حمایت ایران از تروریسم، کرونا و گرمایش جهانی را مهم‌ترین چالش‌های کنونی آمریکا به‌شمار آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در «همایش گفت‌وگوی منامه»، پایتخت بحرین گفت که این کشور برای حمایت از امنیت متحدان خود در خاورمیانه، به پشتیبانی از آن‌ها ادامه داده و جنگ علیه تروریسم و حفاظت از خطوط کشتی‌رانی را از اولویت‌های امنیتی در منطقه می‌داند.

لوید آستین، شنبه 20 نوامبر، با حضور در این همایش، بر «تعهد همیشگی آمریکا به متحدان خود در خاورمیانه» تاکید کرد و گفت: «اگر نیاز باشد، شمار نیروهای خود را در خاورمیانه افزایش می‌دهیم.»

او در این زمینه گفت: «در قبال امنیت خاورمیانه تعهدی پایدار داریم و برای تقویت نیروی بازدارنده علیه ایران در حال تلاش هستیم.»

وی ادامه داد که آمریکا در تلاش است تا در برابر حملات ایران و نیروهای نیابتی این کشور از نیروهای خود در منطقه حفاظت کند.

آستین در این زمینه افزود: «خطر حمایت ایران از تروریسم، قابل سرایت به کشورهای دیگر است و باید با آن مقابله کرد. نگرانی‌های زیادی در خصوص فعالیت‌های ایران علیه ثبات و استقرار منطقه وجود دارد.»

وزیر دفاع آمریکا، «دیپلماسی» را انتخاب اول گره‌گشایی از بحران هسته‌ای ایران دانست و گفت: «اگر ایران به دیپلماسی علاقه‌ای نشان ندهد، راه‌های دیگری نیز وجود دارد. ما به همراه شرکای خود با حسن‌نیت به میز مذاکرات وین باز می‌گردیم.»

همکاری با متحدان در جنگ علیه تروریسم

لوید آستین، روابط واشینگتن با شرکای خود در خاورمیانه و شمال آفریقا را دارای «اهمیت بالایی» دانست و گفت: «آمریکا به امنیت خاورمیانه اهمیت می‌دهد و در این منطقه سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام داده است.»

او در ادامه گفت که ایالات متحده در راستای توقف تأمین مالی تروریسم و مبارزه با تبلیغات تروریستی، روابط خود را با متحدانش در این منطقه تقویت خواهد کرد.

به گفته آستین، هرگاه خطرات مشترکی وجود داشته باشد، باید برای مقابله با آن، اقدامات مشترکی نیز بین آمریکا و متحدانش صورت بگیرد.

وزیر دفاع آمریکا اظهار کرد که طیف گسترده‌ای از چالش‌ها در جهان، میان واشینگتن و دیگر کشورها مشترک است و «ایران عامل اول عدم ثبات در خاورمیانه و خارج از آن است.»

او از ایران خواست که «برای کاهش خشونت‌ها و درگیری‌ها کمک کند و تصور نکند که می‌تواند روابط و حضور آمریکا در منطقه را تضعیف کند.»

حملات حوثی‌ها و پهپادهای ایرانی

لوید آستین با اشاره به این‌که کشورهای خاورمیانه روزانه با خطر پهپادهای ایران مواجه هستند، تاکید کرد که «مقابله با تهدید پهپادی ایران از اولویت‌های ماست.»

وزیر دفاع آمریکا در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت، حوثی‌ها باید به جنگ در یمن پایان دهند و حملات خود را علیه سعودی متوقف کنند.

او در این زمینه افزود: «برای تقویت سامانه دفاع هوایی سعودی و مقابله با چالش‌های موجود، با متحدان خود همکاری می‌کنیم و به ریاض کمک خواهیم کرد تا با حملات حوثی‌ها از یمن مقابله کند.»

به گفته آستین، حمایت آمریکا از سعودی تا زمانی که ریاض بتواند تمام حملات حوثی‌ها را دفع کند، ادامه خواهد داشت.

روابط کشورهای عربی و اسرائیل

لوید آستین در این سخنرانی به روابط اسرائیل و کشورهای عربی نیز پرداخت و گفت، این روابط «واقعیت جدید منطقه است.»

او خاطرنشان کرد: «در سراسر جهان منافعی داریم و می‌توانیم از آن حمایت کنیم.»

به گفته آستین، آمریکا برای توسعه و به‌روز رسانی روابط خود با متحدانش در منطقه تلاش خواهد کرد.

او با تاکید بر گفته‌های پیشین خود گفت که تهدیدات امنیتی در منطقه قابل سرایت است و باید «با تلاشی مشترک» با آنها مقابله کرد.

وزیر دفاع آمریکا اظهار داشت: «اسلحه به تنهایی نمی‌تواند امنیت و صلح را برای جهان به ارمغان بیاورد.»

او گفت که دیپلماسی اولین ابزار آمریکا برای تعامل با مسائل خارجی است و قدرت نظامی این کشور این ابزار را «تقویت» می‌کند.

آستین تصریح کرد، پیام آمریکا به هر دشمن احتمالی این است که «هزینه حمله، بیشتر از هر دست‌آورد احتمالی خواهد بود.»

مفهوم بازدارندگی مشترک

لوید آستین در ادامه سخنرانی خود گفت: «مفهوم بازدارندگی مشترک با شرکای خود در خاورمیانه و منطقه شمال آفریقا را پیگیری می‌کنیم. ما همچنین در خاورمیانه حضور نظامی داریم که برای حفاظت از آن تلاش می‌کنیم. وظیفه ما این است که برای دفاع از منافع خود و متحدانمان، از دیپلماسی حمایت کنیم.»

وزیر دفاع آمریکا به افغانستان هم اشاره کرد و گفت: «به‌رغم این‌که از افغانستان خارج شدیم، مبارزه با تروریسم را در آنجا ادامه می‌دهیم.»

او در خصوص بحران لبنان نیز گفت: «در این مرحله سخت، در کنار مردم لبنان می‌ایستیم.»

آستین به مسئله عراق نیز پرداخت و با اشاره به عده‌ای که «می‌خواهند استقلال و حاکمیت عراق را تهدید کنند»، گفت، آمریکا از استقلال و حاکمیت عراق حمایت می‌کند.

او در این زمینه افزود: «ما به حمایت از شرکای خود در عراق و سوریه برای مقابله با داعش ادامه خواهیم داد.»

به گفته آستین، «مقابله با تروریسم در افغانستان، چه القاعده و چه داعش» نیاز به همکاری دارد.

وزیر دفاع آمریکا به همه‌گیری کرونا نیز اشاره کرد و گفت: «مقادیر زیادی واکسن‌ کرونا را در اختیار شرکای خود در منطقه قرار دادیم.»

آستین در نهایت «حمایت ایران از تروریسم، کرونا و گرمایش جهانی» را «مهم‌ترین چالش‌ها»ی کنونی آمریکا به‌شمار آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید