مقتدی صدر خواستار انحلال گروه‌های مسلح در عراق شد

رهبر ائتلاف پیروز در انتخابات عراق تاکید کرد گروه‌هایی که خواهان مشارکت در دولت آینده هستند باید اعضای مظنون به فساد خود را مورد بازخواست قرار دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر، روحانی شیعه و رهبر جریان صدری عراق که ائتلاف به رهبری او با کسب 73 کرسی پارلمانی، پیروز انتخابات اخیر این کشور شده، خواستار آن شد که گروه‌های مسلح خارج از چارچوب قانون و دولت در عراق منحل شوند.

مقتدی صدر پنج‌شنبه، 18 نوامبر، در کنفرانسی مطبوعاتی در نجف همچنین خواستار «پاکسازی» شبه‌نظامیان حشد الشعبی از «عناصر بی‌‌انضباط» شد و افزود که :«همه گروه‌های مسلح باید منحل شوند».

در زمینه مسائل سیاسی نیز صدر گفت: «ما به دنبال تشکیل یک دولت فراگیر ملی هستیم» و از «کسانی که مایل به مشارکت در دولت هستند» خواست تا «افراد وابسته به آنها که مظنون به فساد هستند، یا شبح فساد در اطراف آنها موج میزند را مورد بازخواست قرار دهند» او همچنین گفت:«مردم منتظر اعلام نتایج انتخابات و تشکیل سریع دولت هستند.»

مقتدی صدر که ائتلاف او در صدر نتایج انتخابات زود هنگام پارلمانی اخیر قرار گرفت، به دنبال شکستن هنجار سیاسی «سهمیه بندی سیاسی» حاکم در عراق و در تلاش برای تشکیل یک دولت «فراگیر ملی» در این کشور است. این امر با نفی قاطع گروه‌های مسلح قدرتمند در عراق مواجه شده است.

شایان ذکر است که ائتلاف نیروهای شبه‌نظامی شکست خورده در انتخابات پارلمانی 10 اکتبر عراق، کمیسیون عالی مستقل انتخابات این کشور را به ایفای نقش مشکوک متهم کرده و از پذیرش نتایج انتخابات سر باز زده و همچنان به آن معترضند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید