آمریکا و شورای همکاری خلیج: ایران و گروه‌های وابسته‌اش امنیت منطقه را تهدید می‌کنند

آمریکا و کشورهای «شورای همکاری خلیج» در بیانیه مشترک سیاست‌های «خصمانه و خطرناک» ایران را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا از برگزاری نشستی میان مقامات ارشد این کشور و کشورهای «شورای همکاری خلیج» در چارچوب «کارگروه ایران» خبر داد.

در این نشست که پنج‌شنبه، 18 نوامبر برگزار شد، ایالات متحده آمریکا و کشورهای شورای همکاری خلیج توافق کردند که حمایت ایران از گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه، برنامه موشک‌های بالستیک، برنامه هسته‌ای و پهپادی این کشور تهدیدی آشکار برای امنیت و ثبات منطقه است.

در بیانیه‌ای که پس از این نشست صادر شد، آمده است: «ایران و نیروهای نیابتی از موشک‌های بالستیک و پهپادها علیه غیرنظامیان یمن، زیرساخت‌های سعودی و کشتیرانی بین‌المللی در دریای عمان استفاده کردند.»

در این نشست همچنین بر اراده مشترک کشورهای عضو «شورای همکاری خلیج» و آمریکا برای حمایت از امنیت و ثبات منطقه تاکید شد.

بیانیه مشترک آمریکا و کشورهای شورای همکاری خلیج، «سیاست‌های خصمانه و خطرناک» ایران از جمله ارسال موشک‌های بالستیک پیشرفته و پهپادها به گروه‌های شبه‌نظامی وابسته را محکوم کرد.

این در حالی است که در 29 نوامبر مذاکرات غیر مستقیم آمریکا با ایران با هدف احیای برجام میان تهران و قدرت‌های جهانی در وین از سر گرفته می‌شود.

در پی توافق هسته‌ای سال 2015 بسیاری از تحریم‌ها علیه ایران لغو و به ازای آن تهران متعهد شد فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کند. اما با خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا از این توافق در سال 2018 و اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران، اجرا و ادامه برجام با چالش جدی مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید