اسرائیل پیشنهاد آمریکا برای «توافق موقت هسته‌ای» با ایران را رد کرد

اسرائیل نگران این مساله است که هرگونه توافق موقت با مقامات ایران تبدیل به یک توافق دائمی شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اسرائیل پیشنهاد آمریکا برای عقد «توافق موقت هسته‌ای» به منظور تشویق مقامات ایران به ادامه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» را رد کرد.

به گزارش وبگاه «اکسیوس»، چهارشنبه 17 نوامبر 2021، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در هفته‌های اخیر طی رایزنی با همتای اسرائیلی‌ خود، ایال هولاتا، ایده «توافق موقت هسته‌ای» با ایران برای خرید زمان بیشتر برای مذاکرات وین را مطرح کرده است.

به گفته دو منبع آمریکایی، سالیوان «ایده‌ یکی از متحدان اروپایی» آمریکا را به هولاتا منتقل کرده است. منطق توافق موقت این است که از آنجایی که پیشرفت‌های هسته‌ای چشمگیر ایران، تهران را به تولید بمب اتم نزدیک کرده است، لازم است موقتا جلوی پیشرفت بیشتر آن را سد کرد.

به گفته منابع آمریکایی، ایده این است که در ازای توقف غنی‌سازی اورانیوم توسط حکومت ایران، ایالات متحده و متحدانش برخی از سرمایه‌های مسدود شده ایران را آزاد کنند، یا معافیت‌های تحریمی برای «کمک‌های بشردوستانه» قائل شوند.

یک مقام اسرائیلی در این باره به «اکسیوس» گفت که هولاتا در این باره با سالیوان مخالفت کرده است، و گفته اسرائیل نگران این مساله است که هرگونه توافق موقت با مقامات ایران تبدیل به یک توافق دائمی شود که به ایران اجازه می‌دهد زیرساخت‌های هسته‌ای و ذخایر اورانیوم خود را حفظ کند.

به گفته یک منبع آگاه، هولاتا در تماس دیگری با سالیوان در روز سه‌شنبه، همچنین تاکید کرد که ایالات متحده و متحدان اروپایی آن باید در نشست هفته آینده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، برای صدور «قطعنامه سرزنش‌آمیز» علیه رژیم ایران تلاش کنند.

موضع حکومت ایران این است که ایالات متحده باید برای خروج از توافق هسته‌ای به ایران «غرامت» بدهد، همه تحریم‌های اعمال‌شده از سال 2015 را یکجا لغو کند، و تضمین بدهد که هیچ‌کدام از دولت‌های آینده آمریکا از توافق خارج نخواهد شد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، به منظور نشان دادن عدم رضایت کشورش از تلاش‌های آمریکا برای احیای مذاکرات توافق هسته‌ای با ایران به هر قیمتی، حاضر به ملاقات با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، که برای رایزنی به اسرائیل سفر کرده بود، نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم