کویت اقامت تعدادی از افراد مقیم این کشور را به دلیل ارتباط با حزب‌الله لبنان لغو کرد

«القبس»: این 100 نفر مقیم در کویت که اقامت آنها لغو شده، اغلب لبنانی هستند که خود و یا از بستگان درجه یک یا دو آنها مظنون به وابستگی به حزب‌الله لبنان هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چند روز پس از دستگیری افراد متهم به تامین مالی حزب الله لبنان در کویت، دستگاه امنیتی این کشور نام 100 تبعه خارجی از ملیتهای مختلف که اغلب آنها لبنانی هستند را در لیست افراد ممنوع از تمدید مجوز اقامت در کویت قرار داد. دلیل این اقدام ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم این افراد با حزب الله‌لبنان عنوان شده است.

روزنامه کویتی «القبس» فاش کرد که برخی از این مقیمان لبنانی یا مظنون به وابستگی به حزب‌الله و یا از بستگان درجه یک یا دو آنها اعضای این گروه شبه‌نظامی وابسته به ایران هستند.

همچنین این روزنامه افزود: سایر افرادی که این ممنوعیت شامل آنها شده از ملیتهای دیگر هستند، از جمله افرادی که قبلا در پرونده‌های خاص مانند پولشویی و سایر موضوعات خطرناک و حساس متهم شده‌اند و یا اینکه از جمله افرادی هستند که برای منافع کشور مضر تشخیص داده شده‌اند.

این منابع نیز اشاره کردند که تعدادی از کسانی که از تمدید اقامتشان جلوگیری به عمل آمده، با مراجعه به اداره امور اقامتی در شش استان کویت از این موضوع مطلع شدند، به نحوی که از آنها خواسته شده هر چه سریع‌تر به همراه خانواده‌هایشان کویت را ترک کنند.

شایان ذکر است که کشور کویت در اوایل ماه جاری نیز یک گروه 8 نفره از شهروندان خود را به اتهام همکاری و ارتباط با «حزب الله لبنان» بازداشت کرد.

منابع آگاه تاکید کردند که این پرونده با توقیف 4 متهم آغاز شد که یکی از متهمان، برادر نماینده پیشین پارلمان است. این افراد پس از دریافت اطلاعاتی مبنی بر حواله‌ کردن مبالغ هنگفتی به لبنان و مشخصا برای گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان، دستگیر شدند.

به گفته منابع امنیتی کویت، «وزارت کشور، گزارش امنیتی را از کشوری برادر دریافت کرد که در آن آمده است؛ این گروه متشکل از چهار نفر است که یکی از آن‌ها، پسر یک نماینده سابق پارلمان است. یک نفر هم برادر یکی از نمایندگان سابق مجلس بوده و سومین فرد نام او مرتبط با پرونده‌های قبلی از زمان ربودن هواپیمای الجابریه در دهه هشتاد میلادی است، و نفر چهارم از جمله افراد سرشناس کشور (کویت) در زمینه امور خیریه است.»

منابع امنیتی افزودند: «امنیت کشور در حال تحقیق از این چهار نفر با هویت‌های «ح.غ، ج. ش، ج.ج و ج.د» است. آنها همچنین به اتهامات متعددی از جمله پولشویی برای «حزب‌الله» در کویت، تأمین مالی جوانان کویتی برای تشویق آن‌ها به پیوستن به «حزب الله»، مشارکت در اقدامات تروریستی و قاچاق مواد مخدر حزب‌الله در سوریه و یمن، متهم هستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید