استقرار و تجدید مواضع نیروهای ایرانی در جنوب سوریه به‌رغم حملات اسرائیل

سرعت گسترش و انتشار نیروهای نظامی ایران در جنوب سوریه کاهش یافته اما با این وجود، ایران دست به عقب‌نشینی از موقعیت خود در منطقه نزده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از حمله اسرائیل به اهدافی در جنوب دمشق، وضعیت جنوب سوریه مورد توجه ناظران قرار گرفت.

تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد که اسرائیل با شلیک دو موشک، ساختمانی خالی را در جنوب دمشق و از سوی بلندی‌های جولان مورد هدف قرار داد.

منابعی به «العربیه» گفته‌اند که نیروهای اسرائیلی در سه‌هفته گذشته، 8 بار علیه مواضعی در سوریه حمله کرده‌اند. به گفته این منابع، در این حملات محموله‌هایی از تسلیحات باکیفیت و نقطه‌زن حزب‌الله بارها مورد هدف قرار گرفته است.

خریداری زمین

بنا به این منابع روند استقرار و تجدید مواضع نظامی ایران در جنوب سوریه هر چند کند‌تر اما همچنان ادامه دارد و ایران نشان داده که به‌رغم ادامه حملات اسرائیل و تهدیدهای مقامات تل‌آویو برای مقابله با ایران در سوریه و لبنان، از تلاش برای ایجاد جبهه‌ها و ایجاد مواضعی نظامی در آن مناطق عقب‌نشینی نمی‌کند.

این منابع همچنین تاکید کردند که گروههای وابسته به ایران که در سوریه مستقر هستند با سوءاستفاده از اوضاع اقتصادی و معیشتی و تنگدستی ساکنان محلی در راستای طرح‌های توسعه‌طالبانه ایران اقدام به خریداری زمین در جنوب سوریه می‌کنند.

روسیه و دمشق

از سوی دیگر بر اساس داده‌ها، روسیه و رژیم بشار اسد در حال حاضر می‌خواهند کنترل کشور را به دست‌گرفته و در سوریه ایجاد ثبات کنند.

امری که هر دو طرف را در جبهه‌های شمالی با ترکیه درگیر کرده است.

با این وجود، گزارش ارزیابی امنیتی سالانه ارتش اسرائیل نشان می‌دهد که احتمال جنگ همه‌جانبه در جبهه‌های شمالی اسرائیل کاهش یافته و به‌نظر می‌آید احتمال حمله از غزه، بیشترین خطر را برای اسرائیل شکل دهد.

در حوزه دریایی نیز، با وجود اینکه ایران اقدامات تحریک‌آمیزی علیه نیروهای دریایی آمریکا انجام می‌دهد، اما بین نیروی دریایی اسرائیل و ایران، حالت بازدارندگی متقابلی وجود دارد.

منابع «العربیه» تائید کرده‌اند که بودجه امنیتی اسرائیل، شامل رزمایش‌های جامع و توسعه فناوری و توانایی‌های فنی برای مقابله با تهدیدات ایران است.

شایان ذکر است که سازمان اطلاعاتی اسرائیل به تازگی در گزارشی خبر داده است که در چندماه گذشته، شماری از مقامات ایران چمدان‌هایی پر از دلار را به چندین مقصد در شهرهای جنوبی سوریه در منطقه حوران و جولان ارسال کرده‌اند. بر اساس این گزارش، این مبلغ برای جذب نیروهایی با اهداف سیاسی و عقیدتی هزینه خواهد شد.

اسرائیل از وجود ایران در مرزهای شمالی خود راضی نیست و بسیاری از رهبران سیاسی و نظامی این کشور در طی سال‌های گذشته بارها اعلام کرده‌اند که به تلاش خود برای عقب‌نشینی شبه‌نظامیان ایران و ممانعت از ایجاد یک تهدید امنیتی علیه تل‌آویو ادامه خواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید